Laserowa Korekcja Wzroku: 6 Mitów i faktów | Ryzyka i korzyści zabiegu

18 czerwca 2023, admin

laserowa korekcja wzroku

Masz dość codziennego przetrząsania szafki nocnej o poranku w poszukiwaniu okularów? Męczy Cię siadanie zawsze w pierwszym rzędzie podczas wykładu? Chciałbyś lepiej widzieć uśmiech swoich bliskich każdego dnia? Znamy na to rozwiązanie! Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny zabieg, który ma na celu leczenie wad wzroku. Jest to metoda bezpieczna, bezbolesna i bardzo skuteczna. Ryzyko powikłań laserowej korekcji wzroku jest niewielkie, a efekty trwałe. Poznaj 6 faktów i mitów na temat operacji na oczy!

TOP 6 Mitów i faktów

Zabieg laserowej korekcji wzroku z powodzeniem przeprowadzany jest już od lat 80 ubiegłego wieku. W tym czasie metoda została jeszcze lepiej dopracowana i unowocześniona. Mimo wszystko na temat operacji laserowej oczu wciąż krąży wiele mitów. Mamy zamiar je dzisiaj obalić! Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Czy jej efekty są trwałe? Jakie są skutki uboczne laserowej korekcji wzroku? Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania, czytaj dalej!

I Okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z pytaniem, dlaczego okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku. Trudno odpowiedzieć na ten zarzut, ponieważ… jest nieprawdziwy! Okuliści są świadomi bezpieczeństwa i skuteczności korekcji wzroku za pomocą lasera, dlatego sami bardzo często z niej korzystają. Jeśli spotkałeś się z lekarzem noszącym okulary, prawdopodobnie wynika to z pewnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Okuliści mogą mieć także niewielką wadę wzroku, która nie przeszkadza im w życiu codziennym lub po prostu lubić nosić okulary. Przyczyn może być wiele, ale na pewno żadną z nich nie jest obawa, że laserowa korekcja wzroku przyniesie skutki uboczne.

II Laserowa operacja oka jest bolesna i niebezpieczna

Korekta wzroku za pomocą lasera jest zabiegiem przeprowadzanym od wielu lat na całym świecie. Z roku na rok decyduje się na niego coraz więcej osób. W sumie na świecie wykonano już ponad 100 milionów zabiegów! Nie bez przyczyny. Laserowa korekcja wzroku niesie minimalne ryzyko powikłań, przez co jest najbezpieczniejszą metodą korekcji wad refrakcji. Operacja oczu jest przeprowadzana w warunkach pełnej sterylności, dlatego prawdopodobieństwo infekcji jest nawet niższe niż podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Korekta wady wzroku nie może też spowodować ślepoty. Laser dotyka tylko najbardziej zewnętrznej warstwy oka – rogówki, dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia nerwu wzrokowego. Stosowany przez nas sprzęt jest najnowocześniejszy na rynku i spełnia wszystkie niezbędne standardy jakości i bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że duży wpływ na zmniejszenie ryzyka powikłań laserowej korekcji wzroku ma ścisłe stosowanie się do zaleceń przed- i pooperacyjnych. Dlatego nie można bagatelizować wskazówek lekarza!

A czy laserowa korekcja wzroku boli? Nie! Tuż przed zabiegiem do Twojego oka podamy krople znieczulające. Dzięki nim operacja przebiegnie zupełnie bezboleśnie. Niektórzy pacjenci odczuwają lekki dyskomfort w trakcie zabiegu, jednak warto przypomnieć, że trwa on naprawdę krótko – zwykle od kilku do kilkunastu minut. Niewielkie dolegliwości możesz odczuwać do 3 dni po operacji i jest to zupełnie normalne. 

III Laserowa operacja oka prowadzi do trwałego wysuszenia oczu

Choć ryzyko powikłań po laserowej korekcji wzroku jest minimalne, jak po każdym zabiegu mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Jednym z nich jest zespół suchego oka. Objawia się on uczuciem ciała obcego w oku, zmęczeniem, pieczeniem, swędzeniem oraz przekrwieniem. Wynika to z obniżonej wrażliwości rogówki, a przez to zmniejszonej produkcji łez. Na szczęście powikłanie to po pierwsze -zdarza się rzadko, po drugie – ma charakter przejściowy. Jeśli laserowe usuwanie wady wzroku zostało wykonane z odpowiednią starannością, z użyciem najlepszego sprzętu, przez doświadczony zespół i po wykluczeniu przeciwwskazań – zabieg nie powinien powodować trwałego wysuszenia oczu. 

IV Laserowa korekcja wzroku dotyczy tylko poważnych problemów ze wzrokiem

Laserowa korekcja wzroku jest metodą leczenia wad refrakcji: krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Aby zabieg można było przeprowadzić konieczna jest stabilizacja wady, czyli brak istotnych zmian w przeciągu ostatniego roku. Wbrew pozorom laserowa korekta oczu nie jest przeznaczona tylko dla poważnych problemów ze wzrokiem. Operację można przeprowadzić już przy tak niewielkich wadach jak +/- 0,25 dioptrii. Wiele osób przy tak małych odchyleniach nie wymaga nawet noszenia okularów lub soczewek! 

Sytuacja może być wręcz odwrotna. Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku może być zbyt duża wada. W przypadku krótkowzroczności zabieg może być wykonany do -10 dioptrii, dalekowzroczności – +6 dioptrii, a astygmatyzmu – 5 dioptrii. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny przez lekarza. 

V Efekty laserowej korekcji wzroku nie są trwałe

Czy laserowa korekcja wzroku jest trwała? Tak! Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać do pół roku, jednak po tym czasie wzrok powinien się w pełni ustabilizować i pozostać w tej formie do końca życia. 

Istnieje jednak pewien haczyk. Po 40 roku życia u każdego z nas dochodzi do tak zwanej starczowzroczności (prezbiopii), czyli stopniowego pogorszenia widzenia z bliska. Jest to zupełnie inna jednostka chorobowa niż nadwzroczność lub krótkowzroczność i może występować  niezależnie od wcześniej operowanej. Dlatego też mimo wyleczenia pierwotnej wady wzroku z czasem może dochodzić do coraz gorszego widzenia. Prezbiopię również można poddać laserowej korekcji wzroku, dzięki czemu efekty są jeszcze lepsze i utrzymują się przez dłuższy czas. 

VI Laserowa chirurgia oka jest przeznaczona tylko dla młodych ludzi

Laserowa operacja wady wzroku może być wykonana u osób powyżej 21 roku życia pod warunkiem, że ich wada jest stabilna od minimum roku. A czy istnieje górna granica wieku, w którym można przeprowadzić zabieg? Przyjmuje się, że jest nią 55 rok życia, ale tak naprawdę jest to liczba umowna. Przed operacyjną korektą wzroku lekarz indywidualnie ocenia każdą osobę pod kątem wskazań i przeciwwskazań. Niestety z wiekiem ilość tych drugich może wzrastać, choć nie jest to regułą. Dlatego laserowe leczenie wzroku czasami jest możliwe nawet po 60 roku życia!

Zakończenie

Laserowa korekcja wzroku jest metodą leczenia wad refrakcji oczu. Z roku na rok zdobywa coraz to większą popularność ze względu na swoje bezpieczeństwo i świetne efekty. Niestety wokół operacji oka laserem krąży też wiele mitów i obaw. Warto jednak nie ufać w pełni powszechnej opinii i zapamiętać, że zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i przynosi trwałe efekty. Operacja nie powoduje stałych powikłań, jest przeznaczona dla osób w różnym wieku i o różnych wadach wzroku. Jest to też zabieg chętnie stosowany przez samych okulistów!Męczy Cię ciągłe noszenie okularów lub soczewek? Zabieg laserowej korekcji wzroku w Rzeszowie jest doskonałym rozwiązaniem! Nasza klinika Visum Clinic od lat specjalizuje się w wykonywaniu operacji na oczy. Nasze zaangażowanie i troska o pacjentów zbierają mnóstwo pozytywnych opinii laserowej korekcji wzroku. Możemy pochwalić się doświadczonym zespołem okulistów i najnowocześniejszym sprzętem. Oferujemy także bardzo korzystną cenę laserowej korekcji wzroku. Nie czekaj, zadbaj o swój komfort i już dziś umów się na wizytę kwalifikacyjną w Visum Clinic!

Laserowa korekcja wzroku niesie minimalne ryzyko powikłań. W zdecydowanej większości przypadków są one przejściowe i ustępują maksymalnie do kilku miesięcy po zabiegu. Operacja jest najbezpieczniejszą formą leczenia wad wzroku, jest bezbolesna i bardzo skuteczna!

Twierdzenie, że okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku jest mitem! Lekarze są świadomi bezpieczeństwa i świetnych efektów zabiegu, dlatego sami chętnie z niego korzystają. W większości przypadków okuliści, którzy nie decydują się na wykonanie laserowej korekcji wzroku mają ku temu powody, na przykład przeciwwskazania do zabiegu.

Zabieg laserowej korekcji wzroku przynosi trwałe efekty, które powinny utrzymywać się do końca życia. Niestety w wieku około 40 lat u większości z nas dochodzi do stopniowego pogarszania widzenia w wyniku tak zwanej starczowzroczności (prezbiopii). Dlatego choć efekty korekcji wzroku utrzymują się, z czasem może dochodzić do powstawania nowej wady.

Laserową korekcję wzroku można przeprowadzać przy niewielkich, jak i dużych wadach refrakcji. W przypadku krótkowzroczności operacja może być wykonana maksymalnie do – 10 dioptrii, dalekowzroczności- +6 dioptrii, a astygmatyzmu 5 dioptrii. Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz w trakcie kwalifikacji. Do każdej osoby należy podejść indywidualnie, dlatego w niektórych przypadkach operacja może być możliwa także przy większych wadach.