Irydotomia: przygotowanie i przebieg zabiegu – dla kogo? 

Irydotomia laserowa

Jaskra jest groźną chorobą oczu, która prowadzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego. Konsekwencją nieleczonej choroby jest całkowita i nieodwracalna ślepota. Dlatego też kluczową rolę pełni wczesne rozpoznanie i leczenie jaskry. W jaki sposób? Terapia może być laserowa, chirurgiczna lub farmakologiczna. W przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania leczeniem pierwszego rzutu jest irydotomia. Na czym polega ten zabieg? Jak przebiega? Czy jaskra jest uleczalna? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Irydotomia (laserowe leczenie jaskry)  – co to jest i dla kogo?

Co to jest irydotomia laserowa? Jest to zabieg chirurgiczny polegający na wykonaniu nacięcia w tęczówce oka. Irydotomia umożliwia cieczy wodnistej swobodny przepływ pomiędzy przednią a tylną komorą oka. Powoduje to zmniejszenie oporu krążenia płynu i obniżenie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. 

Wyróżniamy irydotomię laserową i chirurgiczną. Pierwsza z nich jest metodą znacznie mniej inwazyjną. Druga natomiast wymaga wykonania nacięcia w tęczówce przy użyciu skalpela. Laserowe leczenie jaskry w formie irydotomii nie jest jednak terapią wykorzystywaną przy każdym typie choroby. Sprawdź, do jakich rodzajów jaskry można zastosować tą metodę.

Dla jakich rodzajów jaskry zastosować irydotomię?

Jaskra jest grupą chorób, których wspólną cechą jest postępujący zanik nerwu wzrokowego. Istnieje wiele jej typów, które różnią się przyczyną i objawami. W zależności od rodzaju jaskry  stosujemy także inne leczenie. 

Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta 

Irydotomia jest zabiegiem stosowanym przede wszystkim w jaskrze pierwotnie zamkniętego kąta. Zabieg jest w tym przypadku postępowaniem pierwszego rzutu. Irydotomia laserowa jest leczeniem przyczynowym, które ma na celu naprawę nieprawidłowości anatomicznych gałki ocznej. Gdy zostaną one wyeliminowane, w większości przypadków objawy mijają i jaskra jest w pełni wyleczona. 

Jaskra okresowego zamknięcie kąta

Wskazaniem do leczenia za pomocą irydotomii oka jest także podejrzenie pojawienia się jaskry w przyszłości. W takiej sytuacji mówimy o tak zwanej irydotomii profilaktycznej. Zabieg zapobiega wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej i chroni przed ryzykiem wystąpienia ostrego ataku jaskry. Metoda ta jest także stosowana w okresowym (podostrym) zamknięciu kąta. Może być ono wywołane na przykład miernym poszerzeniem źrenicy podczas przebywania w ciemnym pomieszczeniu lub sytuacją stresową. 

Jaskra ostrego zamknięcie kąta

Irydotomia ma także zastosowanie w leczeniu ostrego ataku jaskry (ostrego zamknięcia kąta). Jest to stan całkowitego zamknięcia kąta przesączania z gwałtownym narastaniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ostra jaskra jest stanem nagłym w okulistyce, który wymaga jak najszybszego leczenia. W pierwszej kolejności stosujemy farmakoterapię, po 48 godzinach wskazana jest natomiast irydotomia laserowa – zarówno oka chorego, jak i profilaktycznie oka drugiego. 

Jaskra wtórnie zamknięcie kąta

Laserowe leczenie jaskry ma zastosowanie także w przypadku jaskry wtórnie zamkniętego kąta z blokiem źrenicy z powodu nieprawidłowości soczewki. W takim przypadku dochodzi do postępującego powiększania soczewki, co prowadzi do zablokowania przepływu cieczy wodnistej. Gdy ciśnienie zostanie unormowane zalecamy wykonanie zabiegu irydotomii. 

Jaskra barwnikowa

Choć irydotomia laserowa nie jest leczeniem jaskry otwartego kąta, znajduje zastosowanie w niektórych przypadkach leczenia jaskry barwnikowej. W tym typie choroby dochodzi do złuszczania się barwnika z tęczówki, co prowadzi do zatkania kąta przesączania. Zabieg irydotomii przywraca prawidłowe krążenie cieczy wodnistej i obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Zalety irydotomii laserowej 

Irydotomia laserowa jest zabiegiem o bardzo szerokim zastosowaniu, co samo w sobie jest jej niewątpliwym plusem. Operacja ta jest również stosunkowo prosta i szybka w wykonaniu. Nie wymaga Twojego szczególnego przygotowania i zwykle jest zabiegiem z kategorii chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że jeszcze tej samej doby po laseroterapii możesz wrócić do domu. 

Irydotomia jest też zabiegiem bezbolesnym. Przed operacją lekarz zastosuje odpowiednie krople znieczulające, dzięki którym nie będziesz się musiał martwić o nieprzyjemne dolegliwości. Jest to także operacja bardzo bezpieczna. Niesie za sobą niskie ryzyko powikłań i stosunkowo szybką rekonwalescencję. Najważniejszą zaletą irydotomii jest jednak jej skuteczność. W wielu przypadkach laser jest w stanie całkowicie wyleczyć jaskrę. Dzięki temu nie będziesz się borykać z dokuczliwymi objawami, a co najważniejsze – nie musisz się bać o utratę wzroku. 

Irydotomia laserowa a inne sposoby leczenia jaskry

Istnieją także inne metody leczenia jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Chociaż irydotomia laserowa jest podstawową i najlepszą techniką, w niektórych przypadkach wskazane jest wykorzystanie innych zabiegów. Jednym z nich jest irydoplastyka. Jest to zabieg, który ma na celu spłaszczenie tęczówki za pomocą lasera, a także odciągnięcie jej nasady od beleczkowania, czyli miejsca, przez które ciecz wodnista odpływa z oka. 

Kolejną metodą jest wymiana soczewki. Może ona zostać wykonana zanim dojdzie do zrośnięcia szczeliny kąta na ponad połowie jej obwodu. Taki zabieg na jaskrę stosujemy zwykle, gdy posiadasz zbyt dużą soczewkę własną. Często także ma ona już cechy mniej lub bardziej zaawansowanej zaćmy. Zabieg polega na wszczepieniu soczewki sztucznej w miejsce własnej. Dzięki temu dochodzi do poszerzenia obszaru pomiędzy tęczówką a rogówką. Umożliwia to przepływ cieczy wodnistej oka przez naturalną drogę odpływu, która do tej pory była zamknięta. 

Jeszcze inną techniką jest wykonanie sztucznego odpływu. Może on być on w formie przetoki lub z zastosowaniem drenażu filtrującego. Operację wykonujemy, jeśli doszło u Ciebie do trwałego zarośnięcia szczeliny kąta przesączania. Techniką z wyboru jest wtedy zabieg trabekulektomii za pomocą lasera SLT.

Jak się przygotować do zabiegu irydotomi? 

Do leczenia jaskry laserem nie musisz się szczególnie przygotowywać. Najważniejszym elementem jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz dokładnie wyjaśni Ci, na czym polega zabieg, jakie będą jego efekty i ewentualne powikłania. Oceni także, czy nie masz przeciwwskazań do wykonania irydotomii oka. Wśród nich wyróżniamy:

  • stan zapalny w obrębie gałki ocznej,
  • znaczne spłycenie komory przedniej oka,
  • przymglenie rogówki.

Konieczne jest także wykonanie odpowiednich badań okulistycznych, między innymi optycznej koherentnej tomografii. 

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, bezpośrednio przed zabiegiem powinieneś przyjąć wszystkie leki stosowane na stałe. W dniu leczenia jaskry laserem nie wykonuj makijażu, szczególnie w okolicy oka. Nie zakładaj również soczewek kontaktowych. Jeśli po zabiegu nie jest przewidziana hospitalizacja, poproś o pomoc kogoś, kto odwiezie Cię do domu. Bezpośrednio po operacji nie będziesz w stanie prowadzić samochodu. Jeśli zadbasz o te wszystkie elementy, jesteś gotowy do wykonania zabiegu.

Jak przebiega zabieg irydotomi?

Laserowe leczenie jaskry rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. Następnie na gałkę oczną nakładana jest specjalna żelowa soczewka, która ma za zadanie wizualne powiększenie elementów kąta przesączania, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu. Lekarz podaje również krople zwężające źrenice oraz zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe. 

W kolejnym etapie irydotomii  zostaniesz poproszony, aby usiąść na przeciwko urządzenia, za pomocą którego będzie wykonywana procedura. Następnie wiązka lasera jest nakierowywana na odpowiednie miejsce na Twojej tęczówce. Zwykle jest to jej górna, obwodowa część. Okulista wykonuje w niej niewielki otwór, dzięki któremu ciecz wodnista swobodnie przepływa pomiędzy przednią a tylną komorą oka. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

 Irydotomia laserowa jest zabiegiem krótkim. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu i rozpocząć proces rekonwalescencji. Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń lekarza. 

Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu irydotomi laserowej

Około 3-4 godziny po zakończeniu zabiegu irydotomii laserowej lekarz ponownie zbada ciśnienie w operowanym oku. Jeżeli jest ono prawidłowe, możesz bezpiecznie udać się do domu. Okulista może również umówić wykonanie badań kontrolnych w kolejnych dobach po zabiegu. Dodatkowo zalecenia po zabiegu irydotomii laserowej obejmują stosowanie kropli przeciwzapalnych do operowanego oka. Należy używać ich 3-4 razy dziennie przez 7 dni. 

Powinieneś także zadbać o higienę oka przez kilka kolejnych dni po zabiegu. Unikaj ostrego słońca, kąpieli w basenie oraz pocierania okolicy gałki ocznej. Powstrzymaj się także od aktywności fizycznych, które mogą powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, na przykład dźwigania ciężkich przedmiotów. Dzięki stosowaniu się do zaleceń po zabiegu irydotomii laserowej unikniesz jego powikłań.

Jakie są powikłania po operacji jaskry irydotomią laserową?

Choć zabieg irydotomii jest bardzo skuteczny i bezpieczny, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się pewnych powikłań. Do najczęstszych objawów ubocznych należy krwawienie z tęczówki. Stosunkowo często dochodzi również do stanów zapalnych oka, które mogą przyczyniać się do powstania zrostów tylnych. Operacja może przyczynić się również do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Ze względu na zastosowane przez zabiegiem krople po zakończeniu operacji może dojść także do przejściowego osłabienia ostrości widzenia. Do rzadkich powikłań należy też uszkodzenie nabłonka rogówki, zmętnienie soczewki i obrzęk plamki żółtej. A co z ryzykiem wystąpienia bólu?

Co oznacza ból oka po irydotomi?

Ból oka po irydotomii nie jest częstym powikłaniem. Sam zabieg nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Nowoczesna technologia w połączeniu z zastosowanym znieczuleniem sprawiają, że zabieg jest w pełni bezbolesny. Po samej irydotomii w rzadkich przypadkach może się jednak pojawić dyskomfort. Zwykle jest on spowodowany zastosowanymi przez operacją kroplami zwężającymi źrenice. Ból ma charakter przejściowy i powinien minąć w przeciągu kilku dni. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub narastają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Ile kosztuje irydotomia laserowa?

Cena irydotomii laserowej może się różnić w zależności od kliniki. Jest uzależniona przede wszystkim  od doświadczenia personelu oraz zastosowanego sprzętu. Możliwe jest także wykonanie irydotomii laserowej na NFZ. Czas oczekiwania na operację w takim przypadku może być jednak dłuższy. 

W Visum Clinic możesz liczyć na najlepszą jakość wykonywanych zabiegów. Korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, dzięki czemu irydotomia laserowa wykazuje się doskonałą skutecznością i niskim ryzykiem powikłań w dobrej cenie. Koszt zabiegu irydotomii w naszej klinice wynosi 300 złotych. 

Podsumowanie

lekarz okulista z pacjentem po operacji

Irydotomia jest zabiegiem stosowanym w leczeniu przede wszystkim jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na obwodowej części tęczówki za pomocą wiązki lasera. Prowadzi do wyrównania przepływu cieczy wodnistej oka, a co za tym idzie – zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Irydotomia laserowa jest zabiegiem bezbolesnym, bezpiecznym i niezwykle skutecznym. Umożliwia nawet całkowite wyleczenie jaskry! 
Serdecznie zachęcamy do umówienia wizyty kontrolnej w Visum Clinic. Nawet jeśli nie masz objawów jaskry, niezwykle istotną rolę w wykryciu choroby pełną systematyczne badania kontrolne. W naszej poradni leczenia jaskry zapewniamy diagnostykę i monitorowanie choroby za pomocą najnowocześniejszego sprzętu. Oferujemy również w laserowe leczenie jaskry zabiegiem irydotomii. W naszej klinice specjalizujemy się także w innych zabiegach, między innymi laserowej korekcji wzroku. Już dziś zadbaj o swój wzrok z Visum Clinic!

Jaskra zamkniętego kąta wynika z nieprawidłowości anatomicznych w obrębie gałki ocznej. Sprawiają one, że ciecz wodnista nie jest w odpowiedni sposób odprowadzana z oka, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje jednak skuteczne leczenie tego typu jaskry, między innymi irydotomia laserowa. Zabieg w większości przypadków prowadzi do jej całkowitego wyleczenia.

Ból oka po irydotomii pojawia się stosunkowo rzadko. Zwykle jest on wynikiem zastosowanych przed zabiegiem kropli zwężających źrenicę. Ma on charakter przejściowy i po kilku dniach powinien minąć. Jeśli jednak ból oka po irydotomii nasila się lub trwa kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

Cena irydotomii laserowej może być różna w zależności od kliniki. Jest uzależniona od takich czynników jak renoma placówki, doświadczenie lekarzy oraz nowoczesność sprzętu. W Visum Clinic oferujemy konkurencyjną cenę irydotomii laserowej w wysokości 300 zł.

Przed wykonaniem zabiegu irydotomii laserowej lekarz stosuje znieczulające krople do oczu. Dzięki temu operacja jest bezpieczna i bezbolesna.

Irydotomia laserowa jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Jest to procedura stosunkowo szybka i prosta do wykonania, dzięki czemu obarczona jest niskim ryzykiem powikłań. Zabieg wykonany za pomocą lasera wykazuje się również znacznie większym bezpieczeństwem niż irydotomia chirurgiczna.

Tak, możliwe jest wykonanie irydotomii laserowej na NFZ. Czas oczekiwania na operację może być dłuższy w porównaniu do zabiegów wykonywanych prywatnie.