Rekonwalescencja po operacji zaćmy – przebieg i zalecenia. Jak się przygotować?

Zaćma jest główną przyczyną ślepoty lub znacznego upośledzenia widzenia w krajach rozwiniętych, w tym Polsce. Ze względu na stopniowe starzenie się naszej populacji, problem ten jest coraz bardziej widoczny.

Usunięcie zmętniałej soczewki należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w okulistyce. Musisz wiedzieć, że zaćma jest chorobą odwracalną, a jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja. Odpowiednie przygotowanie się do zabiegu, a także ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji pozwolą Ci na osiągnięcie optymalnych wyników. Rekonwalescencja po operacji zaćmy  jest decydująca dla uzyskania jak najlepszych wyników zabiegu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat spodziewanych efektów pooperacyjnych oraz przebiegu okresu rekonwalescencji, czytaj dalej!

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja na zaćmę polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej, która nie jest już w stanie spełniać swoich funkcji. W jej miejsce zostaje wszczepiona soczewka sztuczna. W Visum Clinic usuwamy zaćmę przy pomocy nowoczesnej metody fakoemulsyfikacji. Jej zaletą jest mała inwazyjność, a także możliwość usunięcia katarakty w każdym z jej stadiów. Dodatkowym plusem jest to, że operacja na zaćmę wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym po podaniu kropli znieczulających. Sprawia to, że zabieg jest bezbolesny. Jednocześnie nie niesie za sobą ryzyka związanego z koniecznością usypiania pacjenta i pozwala na powrót do domu jeszcze tego samego dnia. Po znieczuleniu oka, okulista dostaje się do jego wnętrza przez niewielkie nacięcie rogówki o wielkości ok.1,8 do 2,4 mm. Następnie przy pomocy ultradźwięków rozbija naturalną zmętniałą soczewkę i aspiruje ją na zewnątrz, a w jej miejsce wprowadza soczewkę sztuczną. Cały zabieg trwa zazwyczaj od 7 do 15 minut. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat chirurgii zaćmy, koniecznie przeczytaj artykuł –  Operacja zaćmy – Czym jest i jakie efekty?

Rekonwalescencja po zabiegu

Rekonwalescencja po operacji zaćmy to czas regeneracji i gojenia się rogówki, a także stopniowej poprawy ostrości wzroku. Przebieg tego okresu ma decydujące znaczenie dla uzyskania jak najlepszych wyników zabiegu i uniknięcia części powikłań. Podczas wizyty w naszej klinice otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące tego co można i czego nie wolno po operacji zaćmy.

Po operacji zaćmy rekonwalescencja trwa około 4 tygodnie. Właśnie tyle zajmuje wygojenie się nacięcia na rogówce, które ze względu na to, że jest nieduże, nie wymaga zaopatrzenia szwami chirurgicznymi. Okres rekonwalescencji jest również czasem, kiedy ostrość wzroku ulega stopniowej poprawie. Ze względu na zalecany sposób postępowania, można go podzielić na dwa podokresy – pierwsze 24h tuż po usunięciu zaćmy oraz kolejne tygodnie po zabiegu, aż do uzyskania jego optymalnych efektów.

Zalecenia tuż po usunięciu zaćmy (pierwsze 24h) 

W czasie wizyty kwalifikującej do operacji nasz lekarz nie tylko dokładnie zbada Twoje oczy, ale również podzieli się z Tobą szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi okresu po zabiegu zaćmy. Usunięcie katarakty wykonywane jest w trybie chirurgii jednego dnia. To oznacza, że powinieneś przyjechać do naszej kliniki w godzinach porannych w dniu planowanego przeprowadzenia zabiegu. Po operacji zostaniesz pod naszą obserwacją jeszcze przez kilka godzin. W tym czasie lekarz dokładnie zbada operowane oko i jeśli nic złego nie będzie się działo, będziesz mógł wrócić do domu. Otrzymasz przy tym szczegółowe wytyczne dotyczące terminu wizyt kontrolnych oraz instrukcje stosowania przepisanych leków w formie kropli do oczu. Zalecamy, aby towarzyszyła Ci przy tym bliska osoba, która zapewni Ci transport w drodze do i z kliniki.

Po zabiegu usunięcia zaćmy lekarz zabezpieczy operowane oko specjalnym opatrunkiem. Podczas wypisu zostaniesz poinformowany, kiedy będzie możliwe jego ściągnięcie. Zazwyczaj następuje to wieczorem tego samego dnia w domu pacjenta lub w trakcie wizyty kontrolnej kolejnego dnia. Zadaniem opatrunku jest ochrona podrażnionego w czasie operacji oka przed działaniem czynników zewnętrznych, które mógłby być przyczyną rozwoju zakażenia. Musisz pamiętać, żeby nie zamoczyć go podczas kąpieli. Z tego powodu tuż po usunięciu zaćmy zalecamy rezygnację z długich kąpieli w wanie. W zamian tego wybierz szybki prysznic. Poza tym powinieneś/-aś unikać schylania się, podnoszenia ciężkich rzeczy oraz pocierania oczu. Te czynności mogą zniweczyć lub znacznie pogorszyć efekty operacji. Pamiętaj o regularnym zakraplaniu oczu lekami przepisanymi przez lekarza. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych paragrafach.

Zalecenia w kolejnych dniach i tygodniach po zabiegu

W dalszym okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy zalecamy prowadzenia oszczędnego trybu życia. Należy zrezygnować z:

  • intensywnej aktywności fizycznej,
  • korzystania z basenu, sauny czy kąpieli w naturalnym zbiorniku wodnym,
  • dźwigania ciężkich przedmiotów,
  • schylania się.

W żadnym wypadku nie wolno pocierać operowanego oka oraz nakładać makijażu w jego okolicę. Natomiast w trakcie kąpieli musisz uważać, żeby woda, szampon, mydło lub inny detergent nie dostały się do niego. Unikaj również zbyt długiego przesiadywania przed ekranem telewizora, komputera lub telefonu. Zamiast tego możesz wybrać się na spacer, jednak przed wyjściem na zewnątrz pamiętaj o założeniu okularów przeciwsłonecznych zawierających filtr UV. Ich zadaniem jest ochrona nie tylko przed słońcem, ale również wiatrem i zanieczyszczeniami.

Dokładne wytyczne dotyczące zaleceń po operacji zaćmy znajdziesz w tym artykule – Zalecenia po operacji zaćmy- Czego nie wolno robić?

Kiedy wraca widzenie po operacji zaćmy?

Choć ostrość wzroku zaraz po usunięciu zaćmy ulega natychmiastowej poprawie, na pełen efekt zabiegu należy poczekać. Długość trwania tego okresu jest zależna od stopnia zaawansowania choroby w chwili zabiegu, Twojego wieku, przebiegu rekonwalescencji, stosowania się do zaleceń lekarza oraz chorób współistniejących, które mogą wydłużać regenerację operowanego oka. Zazwyczaj czas powrotu pełnej ostrości wzroku wynosi kilka tygodni. W okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy mogą wystąpić przejściowe zaburzenia w postaci zamglenia pola widzenia czy problemów z rozpoznawaniem kolorów. Mijają one z biegiem czasu. Powrót do kierowania pojazdami jest możliwy dopiero po pełnej stabilizacji ostrości wzroku.

Wizyty kontrolne po operacji zaćmy

Szczegółowy terminarz wizyt kontrolnych w czasie rekonwalescencji po operacji zaćmy jest ustalany przez naszego lekarza podczas badania pooperacyjnego. Pierwsza wizyta odbywa się najczęściej kolejnego dna. W jej czasie okulista ściągnie opatrunek oraz oceni proces gojenia się nacięcia na rogówce, a także sprawdzi ostrość wzroku i dokona pomiaru ciśnienia śródgałkowego. Kolejne badania aż do powrotu pełnej ostrości wzroku odbędą się w ciągu następnych tygodni. Ostatnia wizyta kontrolna ma miejsce pod koniec okresu rekonwalescencji – zazwyczaj 4 do 6 tygodni od zabiegu usunięcia zaćmy.

Pełen koszt wizyt kontrolnych znajdziesz tutaj. Dla pacjentów prywatnych są one bezpłatne w pierwszym miesiącu po zabiegu. W naszej klinice zabieg usunięcia zaćmy można wykonać również na koszt NFZ. Wówczas wizyty kontrolne są finansowane z jego funduszu.

Zakrapianie oczu po operacji zaćmy

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest właściwe stosowanie leków przepisanych przez lekarza. Ich zadaniem jest przyśpieszenie gojenia się rany na rogówce, a także zapobieganie infekcją narządu wzroku. Krople stosuj zgodnie z instrukcją lekarza – przed ich aplikacją umyj dokładnie ręce, następnie odchyl głowę do tyłu, wzrok unieś ku górze, a palcem lewej dłoni delikatnie odchyl dolną powiekę, tworząc w niej „kieszonkę”. Następnie zakropl do niej lek trzymany w prawej ręce. Unikaj kontaktu końcówki buteleczki z okiem. Po podaniu kropli zamknij powieki na 2 minuty i w żądny wypadku nie mrugaj, ponieważ spowoduje to wypłynięcie leku z oka. W takiej sytuacji nie będzie mógł on zadziałać.

Jakie krople do oczu?

W okresie rekonwalescencji po zabiegu usunięcia zaćmy zalecamy stosowanie trzech rodzajów kropli do oczu:

  • kropli z antybiotykiem,
  • kropli o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym zawierających w swoim składzie niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ),
  • kropli z kortykosteroidem.

Przed wyjściem z naszej kliniki otrzymasz na nie receptę oraz szczegółowe wytyczne dotyczące częstości i czasu ich stosowania.

Jak długo zakraplać oczy po operacji zaćmy?

O czasie stosowania kropli do oczu decyduje lekarz prowadzący. Jest on zależny od przebiegu rekonwalescencji po operacji zaćmy. Zazwyczaj preparat zawierający antybiotyk należy stosować przez tydzień, steryd – 2 – 4 tygodnie, a krople z NLPZ – 4 do 6 tygodni.

Nowe okulary po operacja zaćmy?

Soczewka, obok rogówki, cieczy wodnistej oraz ciała szklistego jest jedną ze składowych układu optycznego oka. Do jego głównych zadań należy załamywanie promieni świetlnych, tak żeby mogły się one ogniskować na siatkówce. Dzięki temu możemy cieszyć się wyraźnym widzeniem. Tak jest w oku miarowym – pozbawionym wady refrakcji. Na soczewkę przypada ⅓ całkowitej mocy łamiącej układu optycznego, więc to normalne, że po jej usunięciu i zastąpieniu sztucznym implantem oko zmienia swoje właściwości refrakcyjne.  

Czy można nosić stare okulary po operacji zaćmy?

Konieczność wymiany wcześniejszych okularów jest zależna od rodzaju wszczepionej soczewki sztucznej, a także Twojej wady wzroku przed zabiegiem usunięcia zaćmy. Podczas wizyty kwalifikującej lekarz dokładnie omówi z Tobą możliwości, jakie daje każdy z dostępnych typów soczewek sztucznych. Jeśli zdecydujesz się na soczewki jednoogniskowe, musisz wiedzieć, że będziesz mógł/mogła widzieć wyraźnie z bliska lub z daleka. Większość pacjentów wybiera w tej sytuacji możliwość ostrego widzenia do dali. Dzięki temu mogą kierować samochodem i oglądać telewizję bez okularów. Jednak nadal potrzebują korekcji okularowej do czytania książek, korzystania z komputera czy smartfona. Jeśli cierpisz na astygmatyzm, będziesz nadal potrzebował dwóch par okularów – do dali i bliży. 

W przypadku wyboru soczewek premium (wieloogniskowych lub torycznych) u części pacjentów istnieje możliwość całkowitej rezygnacji z konieczności noszenia szkieł korygujących. Soczewki wieloogniskowe umożliwiają ostre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Jednak jeśli wykonujesz zawód wymagający niezwykle precyzyjnego wzroku (np.: krawcowa, lekarz, czy elektryk) konieczna może być korekcja okularowa do bliży. Soczewki toryczne są wszczepiane u pacjentów z rozpoznanym astygmatyzmem. Musisz wiedzieć, że soczewki różnią się ceną, a NFZ nie refunduje implantów premium. Soczewki toryczne nie są refundowane w przypadku astygmatyzmu poniżej 2 dioptrii. Więcej na temat soczewek przeczytasz tutaj

Kiedy dobrać okulary po operacji zaćmy?

Dokładne ocena zdolności refrakcyjnych oka oraz dobór właściwych okularów mają miejsce po zakończeniu okres rekonwalescencji. Zwykle jest możliwe po upływie 4-6 tygodni od usunięcia zaćmy.

Jakie mogą być powikłania po operacji zaćmy?

Jak każda operacja, również zabieg usunięcia zaćmy jest związany z ryzykiem rozwoju pewnych powikłań. Jednak w doświadczonych ośrodkach, stosujących najnowsze technologie, jakim jest Visum Clinic praktycznie się one nie zdarzają. Pomimo tego musisz być świadomy możliwości ich zaistnienia przed podpisaniem zgody na zabieg. Powikłania po operacji zaćmy:

  • obrzęk spojówki oraz pojawienie się wylewów podspojówkowych – to nie groźne powikłania dotyczące wczesnego okresu pooperacyjnego, które najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku dni,
  • wzrost ciśnienia śródgałkowego – zazwyczaj pojawia się w ciągu pierwszych 24 h od zabiegu i najczęściej jest wynikiem nieszczelności rany pooperacyjnej, odłączenia naczyniówki lub powstania krwistka w komorze przedniej. W przypadku wystąpienia objawów takich jak ból głowy oraz oka, obrzęku rogówki, a także towarzyszących wymiotów, jak najszybciej zgłoś się do naszej klinki,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej – to niezwykle rzadki, ale groźne powikłanie. Sugeruje je pojawienie się wysięku z nacięcia rogówki. Ten objaw wymaga natychmiastowej konsultacji okulistycznej,
  • nawrót zaćmy – podczas operacji zaćmy usuwana jest zmętniała soczewka. Jednak ze względu na potrzebę stabilizacji wszczepionego implantu, konieczne jest pozostawienie jej tylnej torebki. Z biegiem czasu może dojść do jej zmętnienia. Wówczas konieczne jest wykonanie zabiegu kapsulotomii – małoinwazyjnej procedury przeprowadzanej w ramach chirurgii jednego dnia polegającej na wykonaniu niewielkiego otworu w zmętniałej tylnej torebce przy pomocy lasera,
  • jaskra wtórna – to powikłania, do którego może dojść nie tylko po operacji zaćmy, ale również, dużo częściej w konsekwencji niepodjęcia leczenia. W tym pierwszym przypadku jest skutkiem niespodziewanego krwawienia lub rozwoju infekcji oka po zabiegu. Do objawów sugerujących rozwój jaskry wtórnej należy wzrost ciśnienia śródgałkowego lub jego duże wahania, a także towarzyszący ból oka i głowy. Zazwyczaj objawy te mijają po wdrożeniu odpowiedniego leczenia,
  • odwarstwienie siatkówki – najczęściej zdarza się u pacjentów z wysoką krótkowzrocznością. Pojawienie się czarnych plam w polu widzenia, a także złudzenia widzenia błysków lub migającego światła może sugerować rozwój tego powikłania i wymaga pilnej konsultacji okulistycznej.

Musisz jednak wiedzieć, że korzyści związane z operacją usunięcia zmętniałej soczewki w znacznym stopniu przewyższają ryzyko wymienionych powikłań. Brak leczenia zaćmy jest obarczony wysokim prawdopodobieństwem całkowitej utraty zdolności widzenia, a odkładanie tej decyzji na później może sprawić, że będzie konieczne wykonanie bardziej skomplikowanego zabiegu.

Niepokojące objawy po operacji zaćmy

Choć groźne powikłania po operacji zaćmy wykonanej w doświadczonych klinikach zdarzają się niezwykle rzadko, należy mieć na uwadze sygnały alarmujące, które wymagają natychmiastowej wizyty kontrolnej. Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Sącząca się wydzielina z operowanego oka,
  • Nagłe pogorszenie wzroku,
  • Czerwone oko po operacji zaćmy,
  • Nagłe zmętnienie obrazu,
  • Pojawienie się migotań światła, “błysków” w oku po operacji zaćmy, 
  • Widzenie charakterystycznej poświaty wokół źródeł światła, czyli efektu halo po operacji zaćmy,
  • Nieustępujące podrażnienie i dyskomfort,
  • Silny ból oka lub ból głowy, którego nie łagodzą leki, a w skrajnych przypadkach wystąpienie mdłości. 

Powikłania po operacji zaćmy występują częściej u osób w zaawansowanym stadium choroby, czy ze stwardnieniem soczewki. Z tego względu nie należy odkładać decyzji o operacji usunięcia zaćmy i zdecydować się na nią możliwie jak najszybciej.

Gdzie wykonać zabieg na zaćmę?

W obecnych czasach nie ma wątpliwości, że zaćma wymaga leczenia, a jedyną skuteczną metodą jest operacja. Wybór odpowiedniej kliniki okulistycznej, gdzie zostanie ona przeprowadzona, jest niezwykle ważny. Na pewno nie powinieneś zdecydować się na pierwszy ośrodek, który znajdziesz w internecie. Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji:

  • doświadczenie ośrodka w wykonywaniu zabiegu usunięcia zaćmy – nasza klinka posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego zabiegu,
  • stosowanie nowoczesnych technologii – w Visum Clinic operujemy zaćmę z zastosowaniem tzw. „zimnych ultradźwięków”, które umożliwia wszczepienie każdej soczewki dostępnej na rynku,
  • dostępnych rodzajów soczewek – rodzaje soczewek dopasowywane są indywidualnie do potrzeb pacjenta w trakcie konsultacji. Soczewki różnią się swoimi właściwościami i ceną.
  • wysokospecjalistyczna kadra – nasi specjaliści nieustannie poszerzają swoją wiedzę z zakresu nowoczesnych metod operacji zaćmy na szkoleniach organizowanych zarówno w kraju, jak i poza granicą,
  • możliwość sfinansowania operacji przez NFZ – to kolejna ważna kwestia. W końcu prywatne wykonanie zabiegu to koszt kilku tysięcy złotych. W Visum Clinic istnieje możliwość wykonania zabiegu finansowanego przez NFZ, a także rozłożenia płatności na raty,
  • opinie innych pacjentów na temat kliniki – pozytywne opinie świadczą nie tylko o doskonałych efektach zabiegu, ale również kulturalnym traktowaniu pacjentów.

Visum Clinic to zespół światowej klasy okulistów z Rzeszowa. Jednak wysoki poziom oferowanych przez nas usług sprawia, że na zabiegi w naszym ośrodku decydują się osoby z całej Polski, a nawet spoza jej granic.

Poprawa zdolności widzenia po operacji zaćmy jest natychmiastowa. Jednak najczęściej nie jest to pełnen efekt, na który możesz liczyć. W okresie rekonwalescencji ostrość wzroku ulega dalszemu stopniowemu polepszeniu. Całkowity efekt można ocenić po upływie ok. 4 tygodni od zabiegu.

Czas gojenia się nacięcia na rogówce po operacji zaćmy wynosi ok. 4 tygodni. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza okulisty. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie optymalnych wyników operacji zaćmy.

Zabieg usunięcia zaćmy jest obecnie wykonywany w trybie chirurgii jednego dnia. To oznacza, że nie zostaniesz po nim w szpitalu. Po przeprowadzeniu badania pooperacyjnego lekarz wypisze Cię do domu z zaleceniem prowadzenia oszczędnego trybu życia oraz instrukcją stosowania leków. Zostaniesz również poinformowany o terminie wizyty kontrolnej.

 

Głównym zadaniem opatrunku zakładanego po operacji zaćmy jest ochrona oka. Zazwyczaj jest on zdejmowany wieczorem w domu pacjenta lub kolejnego dnia podczas wizyty kontrolnej.

Niestety, samoleczenie zaćmy nie jest możliwe. Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest jej operacja, która jest zabiegiem bezbolesnym i mało inwazyjnym. Nieleczona zaćma postępuje i powoduje stopniowe pogorszenie widzenia, a w konsekwencji prowadzi do utraty wzroku. 

Bezpośrednio po operacji zaćmy mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, jak zamglone pole widzenia, czy problemy z widzeniem kolorów. Nie martw się, minął one z biegiem czasu. Natomiast, jeśli nastąpiło nagłe pogorszenie się wzroku i zamglenie – koniecznie udaj się na konsultację do lekarza.