Wady wzroku

Wady wzroku

Wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia prawidłowego zogniskowanego obrazu na centralnej siatkówce, co powoduje brak ostrości widzenia.

Wada wzroku leczona w Rzeszowie na Podkapraciu oraz Lublinie czy Krakowie

Rodzaje wad wzroku:

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ, nazywana także miopią, występuje wtedy, kiedy promienie świetlne wpadające do oka nadmiernie się załamują i są ogniskowane przed siatkówką. Długość oka krótkowidza może być większa od typowej lub rogówka. W wyniku tego obraz nie jest ogniskowany w sposób prawidłowy na siatkówce. Krótkowzroczność powoduje zamazany obraz obiektów znajdujących się w dużej odległości.

NADWZROCZNOŚĆ (dalekowzroczność) występuje, gdy rogówka jest zbyt płaska lub oko jest zbyt krótkie. Powoduje to, że promienie świetlne dostające się do oka nie załamują się w wystarczającym stopniu, aby skupić się na siatkówce.   Zamiast tego postrzegane obrazy skupiają się za siatkówką.

ASTYGMATYZM jest wadą wynikającą z występowania nieprawidłowego ogniskowania obrazu na skutek zmian krzywizn rogówki. Jest to tzw. niezborność. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Astygmatyzm występuje często przy krótkowzroczności lub nadwzroczności. Laserowa korekcja wyrówna krzywiznę rogówki i doprowadzi do skupiania się promieni świetlnych w jednym punkcie, na siatkówce.

Astygmatyzm oka leczona przez okulistę w Rzeszowie