Laserowe usuwanie brodawek z powieki– wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu.

brodawka na powiekach

Brodawki wirusowe są zmorą wielu osób. Pojawić się mogą na każdym fragmencie powierzchni ciała, a nawet na błonach śluzowych. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale niejednokrotnie mogą być też źródłem dyskomfortu i zwyczajnie przeszkadzać, zwłaszcza, gdy są dużych rozmiarów.  Jednym z miejsc, w którym brodawki mogą być prawdziwym utrapieniem, są powieki. Obecne na nich kurzajki mogą wywoływać ból, podrażniać oko, a nawet prowadzić do jego infekcji. Dlatego też warto zdecydować się na zabiegowe wycięcie upierdliwych zmian skórnych. Przeczytaj dalej i dowiedz się, na czym polega laserowe usuwanie brodawek na powiekach i dlaczego jest to najlepsza opcja na pozbycie się kurzajek.

Czym jest brodawka?

Brodawka wirusowa jest charakterystyczną zmianą skórną w postaci wystającej ponad powierzchnię skóry grudki. Jest dobrze odgraniczona od otoczenia i wyróżnia się na jego tle. Brodawki zwykle są niewielkie, jednak mogą też przyjmować duże wymiary. Przyjmują zazwyczaj kolor naszej skóry, ale czasami mogą być bardziej zaróżowione lub szarobrunatne. W zdecydowanej większości przypadków są one zmianami łagodnymi, nie są więc groźne dla zdrowia. Dla wielu osób wyglądają jednak bardzo nieestetycznie i wywołują dyskomfort. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie brodawek na powiekach. 

Co jest przyczyną powstawania brodawek na powiece? 

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną powstawania brodawek na powiekach jest wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Jest on przenoszony przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą lub przedmiotem. Brodawczak na powiece ma też tendencję do rozprzestrzeniania się i tworzenia zgrupowań, szczególnie w wyniku samozakażenia po rozdrapaniu skóry. Jest to jednym z powodów, dlaczego warto pomyśleć o usuwaniu brodawek z powieki. 

Rodzaje brodawek na powiece 

Wiele zmian skórnych może wyglądać podobnie, choć ich przyczyna jest różna. Dzieje się tak między innymi w przypadku brodawek na powiekach. Istnieje wiele ich rodzajów, dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka i różnicowanie. Do najczęstszych zmian skórnych w obrębie powiek należą brodawki łojotokowe i wirusowe. Bez specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, a czasem także sprzętu nie jest jednak możliwe samodzielne rozpoznanie rodzaju brodawki. W tym celu warto udać się do lekarza dermatologa lub okulisty.

Brodawka łojotokowa 

Brodawka łojotokowa jest jedną z najczęściej spotykanych łagodnych zmian nowotworowych skóry. Wywodzi się z komórek naskórka i wyglądem przypomina klasyczną brodawkę wirusową. Nazywana jest także brodawczakiem łojotokowym, jednak ze względu na to, że nie wywołuje jej HPV, jest to określenie nieprawidłowe. Dotyka głównie mężczyzn po 30 roku życia, jednak nie jest to regułą. Przyczyny jej powstawania nie są znane, jednak podejrzewa się wpływ genetyczny i działanie promieniowania UV. Brodawka łojotokowa jest zwykle okrągła, wypukła i szorstka w dotyku. Posiada zagłębienia, które wypełniają się łojem i złuszczonym naskórkiem. Może przyjmować barwę skóry, być żółta lub nawet brunatna. Ze względu na podobieństwo do innych zmian skórnych, konieczna jest jej diagnostyka dermatologiczna, dzięki której możliwe jest wykluczenie złośliwych nowotworów skóry. Podobnie jak w przypadku brodawczaków, możliwe jest laserowe usuwanie brodawek łojotokowych.

Brodawczak na powiece

Brodawczak na powiece, czyli klasyczna brodawka wirusowa, w odróżnieniu do brodawki łojotokowej jest wywołany przez HPV. Lokalizacja w pobliżu oka jest bardzo niekomfortowa, szczególnie w przypadku zmian o dużych rozmiarach. Brodawka taka może powodować ból, podrażnienie oka, stany zapalne, a także trudności w mruganiu. Z tego względu jest to jedno z częstszych wskazań do wykonania zabiegu laserowego usuwania brodawek wirusowych. 

Metody leczenia i usuwania brodawek na powiece: maści, krioterapia, elektrokoagulacja czy laser? 

Jak pozbyć się brodawki? Obecnie nie ma dostępnego leczenia HPV, które zwalczałoby przyczynę powstawania kurzajek. Dlatego też terapia opiera się przede wszystkim na usuwaniu brodawek. Zmiany w rzadkich przypadkach zanikają samoistnie, jednak w większości przypadków ich likwidacja jest konieczna. W aptekach dostępne są leki bez recepty w postaci maści i żelów, jednak ich stosowanie w przypadku brodawek na powiekach nie jest zalecane. Substancje w nich zawarte mogłyby podrażnić oko, a dodatkowo ich używanie wiąże się z ryzykiem nawrotów. Dlatego też terapia powinna być prowadzona przez odpowiedniego lekarza – dermatologa lub okulistę. 

Istnieje wiele metod leczenia i usuwania brodawek wirusowych. Jedną z najpopularniejszych jest krioterapia. Polega ona na „mrożeniu” kurzajek poprzez działanie zimnem w postaci ciekłego azotu. Po zabiegu na skórze może powstać niewielki pęcherz, który zanika po kilku tygodniach wraz z brodawką. Kolejnym sposobem leczenia jest wycinanie chirurgiczne za pomocą skalpela lub przez tak zwane łyżeczkowanie. Zabiegi te jednak mogą pozostawiać blizny. Jeszcze inną metodą jest złuszczanie. Polega na zeskrobywaniu kurzajek z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu retinowego. 

Jednym ze sposobów pozbywania się brodawek jest także elektrokoagulacja. Metoda polega na wypalaniu zmian skórnych za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg ten może jednak być bolesny. 

Jednym z najlepszych sposobów leczenia kurzajek jest laserowe usuwanie brodawek (laseroterapia). Jest ona łatwa, szybka i niezwykle skuteczna. Niezależnie od wybranej metody usuwania zmian, należy szczególnie zadbać o skórę w miejscu jej występowania, aby nie doszło do samozakażenia. Dzięki temu unikamy nawrotu i powstawania nowych kurzajek. 

Laserowe usuwanie brodawek przy pomocy lasera CO2

laser frakcyjny co2

Laserowe usuwanie brodawek na powiekach wykonywane jest za pomocą nowoczesnego lasera frakcyjnego CO2. Wykorzystywane w tym celu urządzenie emituje skoncentrowaną wiązkę światła – fali elektromagnetycznej, która podgrzewa zmianę skórną doprowadzając do jej odparowania. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest jego precyzja. Efektem działania lasera frakcyjnego jest punktowe usunięcie kurzajki, bez ryzyka podrażnienia okolicznej skóry oraz krwawienia. Zabieg trwa krótko – zwykle około 15 minut. Usuwanie brodawek przez laser CO2 jest też w większości przypadków bezbolesne. Przed wykonaniem procedury stosowane jest znieczulenie miejscowe podane podskórnie lub w formie maści. Laser frakcyjny CO2 na powieki jest bezpieczny i może być stosowany przez osoby w każdym wieku.

Korzyści usuwania brodawek przy pomocy lasera frakcyjnego CO2

Efekty lasera CO2 są doskonałe i widoczne tuż po wykonanym zabiegu. Po brodawkach nie pozostają blizny, dzięki czemu efekt kosmetyczny jest naprawdę dobry. Zabieg jest mało inwazyjny i w pełni aseptyczny. Odbywa się bezdotykowo, dzięki czemu ryzyko powstania infekcji jest znikome. Skóra w efekcie działania lasera frakcyjnego CO2 szybko się goi i nie jest konieczne założenie opatrunku. Laserowe usuwanie brodawek z powieki nie wymaga szczególnego przygotowania. Po zabiegu nie jest również konieczna rekonwalescencja – możesz od razu wrócić do swojej codziennej aktywności. Z tego względu zastosowanie lasera CO2 na powieki jest bardzo wygodne, a przede wszystkim – skuteczne. Wykorzystanie lasera frakcyjnego daje efekty już po 1 zabiegu!

Przeciwwskazania do laserowego usuwania brodawek 

Choć laserowe usuwanie brodawek na powiece jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i mało inwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. W każdym przypadku należy się jednak skonsultować z lekarzem, który najlepiej oceni Twój stan ogólny oraz kondycję skóry i zaproponuje najlepszą możliwą metodę leczenia. Przeciwwskazania do lasera frakcyjnego to między innymi:

  • silna opalenizna,
  • aktywna choroba skóry (np. łuszczyca, opryszczka),
  • bielactwo,
  • skłonność do tworzenia się bliznowców,
  • fotoalergia,
  • stosowanie niektórych leków (np. retinoidy, tetracykliny, sterydy) oraz ziół (np. dziurawiec, nagietek),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby autoimmunizacyjne,
  • choroby nowotworowe.

Laserowe usuwanie brodawek Rzeszów 

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak pozbyć się brodawek na powiekach, serdecznie zapraszamy do kliniki Visum Clinic w Rzeszowie. Specjalizujemy się w nowoczesnych zabiegach okulistycznych, między innymi w laserowym usuwaniu brodawek  z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. Nasz zespół pomaga pacjentom już od 2008 roku, dzięki czemu posiadamy duże doświadczenie i wysokie kwalifikacje. Zadbaj o swój komfort i już dziś zapisz się na wizytę kwalifikacyjną do laserowego usuwania brodawek w Rzeszowie. 

Laserowe usuwanie brodawek – cena

Ile kosztuje laserowe usuwanie brodawek? Zabieg jest krótki, jednak jego wykonanie wymaga wykwalifikowanego specjalisty oraz innowacyjnego sprzętu. Cena laserowego usuwania brodawek waha się pomiędzy 150 a 400 złotych w zależności od zastosowanego typu lasera. Efekty po laserze frakcyjnym są jednak niezwykle szybkie i znacznie lepsze niż w przypadku innych metod leczenia.

Metod usuwania brodawek z powieki jest wiele. Należą do nich między innymi: chirurgiczne wycinanie, krioterapia, złuszczanie, elektrokoagulacja. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest jednak laserowe usuwanie brodawek. Metoda ta jest małoinwazyjna, skuteczna, niezwykle precyzyjna i nie pozostawia nieestetycznych blizn.

W zdecydowanej większości przypadków brodawki na powiece nie są niebezpieczne. Konieczna jest jednak ocena zmian skórnych przez lekarza dermatologa lub okulistę. Jeśli kurzajki są wirusowe, nie stanowią niebezpieczeństwa. W niektórych przypadkach lekarz może jednak stwierdzić zmiany nowotworowe, które wymagają dalszej diagnostyki histopatologicznej w celu oceny ich złośliwości.

Wycinanie kurzajek laserem CO2 jest metodą bezpieczną. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do laserowego usuwanie brodawek. Należą do nich między innymi: mocna opalenizna, aktywne choroby skóry, bielactwo, stosowanie niektórych leków, choroby nowotworowe. Dlatego też konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi kwalifikację do zabiegu.

Efekty lasera frakcyjnego w usuwaniu brodawek wirusowych widoczne są tuż po zabiegu. Skóra w miejscu wyciętej zmiany jest płaska, choć może pojawić się na niej niewielki strupek. W ciągu kilku-kilkunastu dni znika on jednak, a powieka goi się bez pozostawienia blizny.

Cena laserowego usuwania brodawek może się różnić w zależności od kliniki, a także zastosowanego typu urządzenia. W większości przypadków waha się jednak między 150 a 400 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że laser frakcyjny CO2 jest zwykle skuteczny już przy pierwszym zabiegu i nie wymaga kolejnych.

Laserowe usuwanie brodawek na powiece jest zabiegiem szybkim, trwającym zwykle około 15 minut. Przed jego wykonaniem lekarz podaje znieczulenie w formie zastrzyku podskórnego lub maści. Następnie za pomocą wiązki lasera precyzyjnie naświetla kurzajkę doprowadzając do jej wyparowania. Po zabiegu można od razu wrócić do swojej codziennej aktywności.

Zabieg laserowego usuwania brodawki na powiece nie wymaga szczególnego przygotowania. Warto jednak zadbać o kondycję skóry, aby nie była podrażniona i zainfekowana. Przed zabiegiem należy także unikać opalania oraz spożywania alkoholu. Lekarz może również zalecić zaprzestanie stosowania niektórych leków, o czym poinformuje w tracie konsultacji.

Po laserowym usuwaniu brodawki na powiece tego samego dnia można wrócić do swoich normalnych aktywności. Przez kilka tygodni należy jednak szczególnie dbać o miejsce przeprowadzenia zabiegu. Należy odpowiednio zdezynfekować skórę i unikać jej opalania. Zalecane jest także stosowanie specjalnych kremów po laserze frakcyjnym. Mają one na celu nawilżenie skóry oraz przyspieszenie jej gojenia. Warto stosować również krem z filtrem SPF50, aby chronić powiekę przed słońcem.

Po laserowym usunięciu brodawki z powieki należy dbać o jej dezynfekcję. Zalecane jest stosowanie kremu po laserze frakcyjnym, który nawilża i przyspiesza gojenie skóry. Aby uchronić powiekę przed opalaniem, konieczne jest używanie kremu z filtrem SPF50. Warto pamiętać także o tym, by nie dotykać miejsca przeprowadzenia zabiegu nieumytymi dłońmi i nie zdrapywać znajdującego się tam strupa.

Podstawową nazwą zmiany skórnej, o której rozmawiamy, jest brodawka wirusowa. Odnosi się ona przede wszystkim do wirusa, który ją wywołuje. Potocznie jednak często używamy także terminu „kurzajka”. Jest to dokładnie taka sama grudkowata zmiana, a obie nazwy są poprawne i stosowane wymiennie.