Sondowanie kanału łzowego u niemowlaka

Niedrożność kanalików łzowych to częsta przypadłość noworodków i niemowląt oraz dzieci, która zaburza rozwój ostrości widzenia oraz sprzyja infekcjom bakteryjnym.

kanał łzowy - budowa

Rys. Aparat łzowy człowieka

Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka niedrożność przewodu nosowo-łzowego, na początku zaleci masowanie zablokowanego kanalika. Aby masaż kanału łzowego u niemowlaka był skuteczny, trzeba ucisnąć palcem wskazującym punkt poniżej wewnętrznego kącika oka i dość silnym ruchem ściągającym przesunąć palec w dół. Podczas wizyty poproś, aby okulista pokazał Ci, jak to robić.

Chore oko należy masować regularnie  co najmniej 4 razy dziennie, stosując po 10 ucisków. Pamiętajcie, by po takim zabiegu oczyścić solą fizjologiczną oko dziecka z wydzieliny, która może wydobyć się pod wpływem ucisku.

Zdarza się, że masaż jest niewystarczający. Wtedy lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu udrażniania kanalika łzowego.

W Visum Clinic w Rzeszowie sondujemy kanaliki łzowe u dzieci powyżej 6 miesiąca życia w znieczuleniu ogólnym.

Sam zabieg jest nieskomplikowany i dość szybki. Zwykle trwa to kilkanaście minut, chyba że kanalik ma nietypowy przebieg. W tej sytuacji zabieg może się troszkę przedłużyć.

 Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj jak rozpoznać i leczyć  zatkany kanał łzowy u swojego niemowlaka.