Zalecenia po operacji zaćmy – Czego nie wolno robić?

Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Dzięki niej osoby zmagające się z upośledzonym widzeniem spowodowanym przez zmętnienie soczewki mają

szanse na odzyskanie utraconej ostrości wzroku. Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich po operacji zaćmy jest niezbędne dla uzyskania jej jak najlepszych efektów. Dowiedz się, czego nie możesz robić w okresie rekonwalescencji, a także jak długo trwa zwolnienie lekarskie po zabiegu usunięcia katarakty!

Na czym polega operacja zaćmy?

Zabieg na zaćmę polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki, która nie jest już w stanie spełniać swojej funkcji i zastąpieniu jej sztucznym odpowiednikiem. Metody operacyjne stosowane w celu usunięcia zmętniałej soczewki ulegały stopniowej przemianie przez ostatnie kilkadziesiąt lat – od zabiegu wymagającego kilkudniowego pozostania w szpitalu, do procedury wykonywanej w ramach chirurgii jednego dnia. Dzięki postępowi w medycynie, operacja usunięcia zaćmy cechuje się minimalną inwazyjnością, niskim ryzykiem powikłań, a także szybkim powrotem do zdrowia. W Visum Clinic w Rzeszowie przykładamy ogromną wagę do komfortu oraz bezpieczeństwa naszych pacjentów. Z tego powodu przeprowadzamy zabieg usunięcia zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji w znieczuleniu miejscowym. Jej zaletą jest mała inwazyjność, brak bólu, konieczność jedynie kilkugodzinnej wizyty w klinice, a także możliwość usunięcia katarakty w każdym z jej stadiów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat chirurgii zaćmy, koniecznie przeczytaj artykuł –  Operacja zaćmy – Czym jest i jakie efekty?

Czego po operacji zaćmy nie wolno robić – lista zaleceń

Powinieneś wiedzieć, że uzyskanie zadowalającego efektu po operacji zaćmy jest rezultatem:

  • odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, 
  • umiejętnego usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztucznym implantem,
  • ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich w okresie pooperacyjnym.

O ile dwie pierwsze składowe są zależna od umiejętności oraz doświadczenia specjalisty, o tyle ostatni punkty jest w największym stopniu uwarunkowany Twoim zdyscyplinowaniem. Podczas badania lekarskiego po operacji usunięcia zaćmy w naszej klinice otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące zasad postępowania w okresie rekonwalescencji. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań przez naszych pacjentów.  

Kiedy można myć twarz po operacji zaćmy?

W okresie rekonwalescencji musisz chronić operowane oko przed kontaktem z wodą. Po operacji zostanie ono zabezpieczone specjalnym opatrunkiem. Jego zadaniem jest ochrona podrażnionego w trakcie zabiegu oka przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Zazwyczaj zostaje on ściągnięty dzień później w trakcie wizyty kontrolnej. 

W dniu operacji możesz odświeżyć twarz przy użyciu zwilżonego ręcznika, omijając okolice operowanego oka. Do higieny okolicy operowanego oka używaj czystych gazików lub chusteczek jednorazowych. Mycie twarzy po operacji zaćmy w dalszym okresie rekonwalescencji, również powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Zazwyczaj zalecane jest unikanie bezpośredniego, zwłaszcza w okolicach oczu kontaktu z wodą, aby uniknąć podrażnienia i ryzyka infekcji. Dostanie się do oka detergentów, czy kosmetyków może spowodować komplikacje. 

Kiedy można kąpać się lub wziąć prysznic po operacji zaćmy?

Po powrocie z zabiegu do domu możesz wziąć krótki prysznic, jednak musisz uważać, żeby nie zmoczyć opatrunku. W tym dniu zalecamy rezygnację z mycia włosów. 

W późniejszym okresie, przez cały czas rekonwalescencji po operacji zaćmy również powinieneś/-naś zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli. Z tego powodu na ten czas zrezygnuj z kąpieli w wannie, zamiast tego wybierz krótki prysznic. 

Kiedy można myć głowę po operacji zaćmy?

Zalecamy, aby pierwsze mycie włosów odbyło się po upływie tygodnia od operacji. Podczas mycia głowy odchyl ją delikatnie do tyłu, tak żeby woda nie spływała po twarzy. Dzięki temu unikniesz pochylania się, które także jest przeciwwskazane. Zwróć uwagę na to, aby szampon nie dostał się w okolice operowanego oka. 

Kiedy mogę iść na basen po operacji zaćmy?

Pierwsza wizyta na basenie po usunięciu zaćmy może mieć miejsce dopiero po zakończeniu rekonwalescencji, która zazwyczaj wynosi ok. 4-6 tygodni. W tym okresie nie zaleca się również korzystania z sauny, wanny z hydromasażem, jacuzzi czy pływania w jeziorze, rzece lub morzu. 

Kiedy można malować oczy i farbować włosy?

W okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy zalecamy rezygnację z malowania oczu. Jest to podyktowane tym, że kosmetyki mógłby się dostać do oka, powodując jego podrażnienie. Z drugiej strony późniejszy demakijaż, nawet najdelikatniejszy jest związany z wywieraniem nacisku na gałkę oczną, czego również nie powinno się robić w okresie pooperacyjnym. Wychodząc na zewnątrz, niezależnie od pogody zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Farbowanie włosów po operacji zaćmy nie jest przeciwwskazane. Jednak podczas całej procedury należy chronić oko przed dostaniem się do niego stosowanych w tym celu preparatów.

W jakiej pozycji spać?

W okresie rekonwalescencji niezwykle ważną rolę odgrywa pozycja, w jakiej śpisz. Po operacji zaćmy nie wolno spać na brzuchu oraz na boku po stronie operowanego oka. Zamiast tego wybieraj pozycje na wznak lub na przeciwnym boku. Co równie ważne przez pierwszych 7 dni po zabiegu, kiedy kładziesz się do snu, zakładaj na operowane oko specjalną osłonkę, którą dostaniesz po zabiegu lub możesz zakupić w aptece. Pamiętaj, że prawidłowy sen jest niezbędnym elementem dla optymalnego gojenia się oka po zabiegu usunięcia zaćmy. Jego zła jakość może przyczynić się do suchości oczu, uczucia ciała obcego pod powieką oraz przekrwienia spojówki, co w znacznym stopniu spowalnia czas regeneracji.

Kiedy można współżyć?

W okresie pooperacyjnym należy prowadzić oszczędny tryb życia i unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Z tego powodu zalecamy zrezygnowanie ze współżycia po operacji zaćmy w czasie pierwszych 3 tygodni. Po upływie tego okresu, jeśli rekonwalescencja będzie przebiegała pomyślnie, będziesz mógł do niej powrócić.

Czy po operacji zaćmy można oglądać telewizję i korzystać z komputera?

Telewizja jest dla nas nie tylko źródłem rozrywki, ale również informacji o wydarzeniach ze świata. Czy po operacji zaćmy można oglądać telewizje? To częste pytanie zadawane przez pacjentów operowanych z powodu zaćmy. Jednak w okresie rekonwalescencji zalecamy ograniczenie korzystania z telewizji oraz komputera. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora jest dla naszych oczu nie lada wysiłkiem. Z tego powodu zwłaszcza w pierwszym tygodniu po operacji usunięcia zmętniałej soczewki czas spędzany przed monitorem powinien być jak najkrótszy – maksymalnie do dwóch godzin dziennie.

Jak długo nie można prowadzić auta po operacji zaćmy? 

Zmętnienie soczewki prowadzi do postępującego upośledzenia widzenia. Odzyskanie dawnej ostrości wzroku to główna pobudka, dla której większość pacjentów decyduje się na operacje zaćmy. Choć znaczna poprawa ostrości wzroku jest widoczna zaraz po zabiegu, to na pełen efekt będziesz musiał poczekać do całkowitego zagojenia się oka. Z tego powodu zalecamy wstrzymanie się z prowadzeniem samochodu po operacji zaćmy do zakończenia okresu rekonwalescencji. Kiedy więc można prowadzić samochód? Sam proces gojenia po operacji zaćmy trwa od 4-6 tyg. Decyzja o powrocie do kierowania pojazdami mechanicznymi powinna zostać poprzedzona badaniem okulistycznym.

Kiedy można się schylać, dźwigać ciężary i nosić zakupy?

W okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy przeciwwskazane są takie czynności jak schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy nadmierny wysiłek fizyczny. Podczas tych czynności może dojść do uszkodzenia rogówki w miejscu jej nacięcia. Do czasu pełnego wygojenia się oka należy prowadzić oszczędny tryb życia pozbawionych wymienionych aktywności. W zamian tego zalecamy spacerowanie. Po zakończeniu rekonwalescencji będziesz mógł stopniowo powracać do dawnej aktywności fizycznej.

Po jakim czasie po operacji zaćmy można pić alkohol?

Picie alkoholu jest przeciwwskazane na 24h przed zabiegiem usunięcia zaćmy, a także w okresie przyjmowania leków po operacji. Każdy z nas wie, że spożywanie napojów wysokoprocentowych nie idzie w parze z jednoczesnym stosowaniem substancji farmakologicznych. Z tego powodu, zanim sięgniesz po alkohol, zapytaj o opinie lekarza prowadzącego podczas wizyty kontrolnej. Miej na uwadze, że przed i po operacji zaćmy alkohol należy bezwzględnie odstawić!

Dieta po operacji zaćmy?

Zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w witaminy, a także pierwiastki śladowe, takie jak selen, czy cynk wzmaga powrót do zdrowia po operacji usunięcia zaćmy. Oto kilka rad:

  • zadbaj, by w Twoim codziennym jadłospisie znalazło się jak najwięcej warzyw oraz owoców, szczególnie tych sezonowych,
  • spożywaj przynajmniej 2 porcje bogatych w kwasy omega-3 tłusty ryb w tygodniu,
  • zamiast czerwonego mięsa, wybieraj białe,
  • zrezygnuj z przetworzonych przekąsek, takich jak chipsy, czy ciastka,
  • ogranicz ilość smażonych produktów w swojej diecie.

Kiedy można wrócić do pracy po operacji zaćmy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czas trwania zwolnienia lekarskiego jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy. Jednak niezależnie od tego, zalecamy wstrzymanie się z powrotem do czasu pełnego wygojenia się oka. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób narażonych w swojej pracy na kurz, pył, opary farb lub lakierów, a także inne zanieczyszczenia. Mogą one spowodować rozwój infekcji w operowanym oku. Dłuższy okres zwolnienia lekarskiego po operacji usunięcia zaćmy jest również wskazany w przypadku, gdy Twoja praca wymaga od Ciebie dużego wysiłku fizycznego, schylania się oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Ile zwolnienia po operacji zaćmy?

Po operacji zaćmy w naszej rzeszowskiej klinice okulistycznej otrzymasz od naszego lekarza zwolnienie z pracy. Czas jego trwania jest zależny od tego, w jakich warunkach pracujesz. Obejmuje ono cały okres rekonwalescencji, a w razie konieczności podczas kolejnych wizyt kontrolnych może zostać przedłużone o kolejne dni.

Prowadzenie samochodu tydzień po operacji usunięcia zaćmy nie jest wskazane. Decyzję o powrocie do prowadzenia auta powinno skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj zalecane jest zaczekanie do zakończenia okresu gojenia, który wynosi od 4 do 6 tygodni.

W pierwszych dniach po operacji zaćmy należy unikać intensywnej aktywności fizycznej, w tym również jazdy na rowerze. Organizm potrzebuje czasu na pełne wygojenie się oczu, a zbyt szybki powrót do aktywności może w tym przeszkodzić. Ponadto jazda na rowerze może doprowadzić do urazu lub podrażnienia, np. w wyniku wstrząsów, czy dostania się do oka potu, kurzu lub pyłków.

Decyzję o powrocie do jazdy na rowerze po operacji zaćmy należy skonsultować z lekarzem. Czas może różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności – tempa gojenia się, wieku, itp.

Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zaćmy zaleca się unikanie podróży samolotem, gdy może się ono wiązać z ryzykiem związanym z ciśnieniem atmosferycznym podczas lotu, które może utrudnić proces gojenia się. Nie bez znaczenia jest też powietrze w kabinie, które może powodować suchość oczu.

Czas sugerowany na wstrzymanie się od podróży samolotem to kilka dni, co najmniej tydzień, a najlepiej jest odłożyć podróż do momentu zakończenia rekonwalescencji. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji decyzję o odbyciu podróży samolotem warto poprzedzić konsultacją lekarską. 

 

W zależności od zaleceń chirurga, kremy nawilżające mogą być stosowane. W pierwszych dniach po operacji należy jednak unikać ich kontaktu z obszarem bezpośrednio wokół operowanego oka czy oczu.  

Miej na uwadze, aby w dniu operacji zaćmy nie stosować kremu do twarzy w okolicy operowanego oka, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. 

W procesie rekonwalescencji po operacji zaćmy zalecane jest ograniczenie aktywności i wypoczynek. Chociaż zakupy to stosunkowo łagodna czynność, lepiej ich w tym okresie uniknąć. Dlaczego? Podczas zakupów można narazić oczy na ekspozycję na zbyt jasne światło, jak również schylanie się, bądź dźwiganie, które mogą negatywnie wpłynąć na proces gojenia się oczu.

Po kilku dniach można stopniowo powracać do codziennych czynności, w tym zakupów. Należy jednak słuchać sygnałów swojego ciała, zwracać uwagę na każdy występujący dyskomfort, nie forsować się i stosować się zaleceń dotyczących okularów słonecznych.

Picie alkoholu po operacji zaćmy jest zdecydowanie niewskazane przez okres co najmniej 1 miesiąca, a najlepiej do całkowitego zakończenia rekonwalescencji. Co więcej, należy wstrzymać się od picia alkoholu na 24h przed planowanych zabiegiem. 

 

Spożywanie napojów alkoholowych, nawet w niewielkich ilościach może powodować niebezpieczne skoki ciśnienia, m.in. ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ponadto odwadnia organizm i zmniejsza przyswajanie witamin i składników odżywczych, które w okresie gojenia są niezwykle ważne. 

Dźwiganie ciężarów i schylanie się są zdecydowanie niewskazane przez okres od 4 do 6 tygodni. W tym czasie dobrze jest poprosić kogoś bliskiego o przynoszenie cięższych zakupów, czy pomoc w czynnościach, które wymagają podnoszenia ciężkich przedmiotów. Podobnie sprawa wygląda z siłownią – warto decyzję o powrocie do treningów siłowych odłożyć na czas po powrocie do pełni sił, a najlepiej poprzedzić konsultacją lekarską.

Niestety zarówno przed, jak i bezpośrednio po zabiegu usunięcia zaćmy niewskazane jest picie kawy i napojów energetycznych. Mogą się one przyczynić do przejściowego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. W procesie gojenia się po operacji zaćmy niezwykle ważne w utrzymanie optymalnego ciśnienia. Najlepszą decyzją będzie odstawienie kawy i energetyków również na kilka dni po zabiegu.