Zalecenia po operacji zaćmy – Czego nie wolno robić?

Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Dzięki niej osoby zmagające się z upośledzonym widzeniem spowodowanym przez zmętnienie soczewki mają

szanse na odzyskanie utraconej ostrości wzroku. Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich po operacji zaćmy jest niezbędne dla uzyskania jej jak najlepszych efektów. Dowiedz się, czego nie możesz robić w okresie rekonwalescencji, a także jak długo trwa zwolnienie lekarskie po zabiegu usunięcia katarakty!

Na czym polega operacja zaćmy?

Zabieg na zaćmę polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki, która nie jest już w stanie spełniać swojej funkcji i zastąpieniu jej sztucznym odpowiednikiem. Metody operacyjne stosowane w celu usunięcia zmętniałej soczewki ulegały stopniowej przemianie przez ostatnie kilkadziesiąt lat – od zabiegu wymagającego kilkudniowego pozostania w szpitalu, do procedury wykonywanej w ramach chirurgii jednego dnia. Dzięki postępowi w medycynie, operacja usunięcia zaćmy cechuje się minimalną inwazyjnością, niskim ryzykiem powikłań, a także szybkim powrotem do zdrowia. W Visum Clinic w Rzeszowie przykładamy ogromną wagę do komfortu oraz bezpieczeństwa naszych pacjentów. Z tego powodu przeprowadzamy zabieg usunięcia zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji w znieczuleniu miejscowym. Jej zaletą jest mała inwazyjność, brak bólu, konieczność jedynie kilkugodzinnej wizyty w klinice, a także możliwość usunięcia katarakty w każdym z jej stadiów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat chirurgii zaćmy, koniecznie przeczytaj artykuł –  Operacja zaćmy – Czym jest i jakie efekty?

Czego nie wolno po operacji zaćmy – lista zaleceń

Powinieneś wiedzieć, że uzyskanie zadowalającego efektu po operacji zaćmy jest rezultatem:

  • odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, 
  • umiejętnego usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztucznym implantem,
  • ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich w okresie pooperacyjnym.

O ile dwie pierwsze składowe są zależna od umiejętności oraz doświadczenia specjalisty, o tyle ostatni punkty jest w największym stopniu uwarunkowany Twoim zdyscyplinowaniem. Podczas badania lekarskiego po operacji usunięcia zaćmy w naszej klinice otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące zasad postępowania w okresie rekonwalescencji. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań przez naszych pacjentów.  

Kiedy można umyć twarz, głowę, iść na basen?

W okresie rekonwalescencji musisz chronić operowane oko przed kontaktem z wodą. Po operacji zostanie ono zabezpieczone specjalnym opatrunkiem. Jego zadaniem jest ochrona podrażnionego w trakcie zabiegu oka przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Zostaje on ściągnięty dzień później w trakcie wizyty kontrolnej. Po powrocie z zabiegu do domu możesz wziąć krótki prysznic, jednak musisz uważać, żeby nie zmoczyć opatrunku. W tym dniu zalecamy rezygnację z mycia włosów, natomiast twarz możesz odświeżyć przy użyciu zwilżonego ręcznika, omijając okolice operowanego oka. W późniejszym okresie, przez cały czas rekonwalescencji po operacji zaćmy również powinieneś/-naś zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli. Z tego powodu na ten czas zrezygnuj z kąpieli w wannie, zamiast tego wybierz krótki prysznic. Podczas mycia głowy odchyl ją delikatnie do tyłu, tak żeby woda nie spływała po twarzy. Dzięki temu unikniesz pochylania się, które także jest przeciwwskazane. Zalecamy, aby pierwsze mycie włosów odbyło się po upływie tygodnia od operacji. Do higieny okolicy operowanego oka używaj czystych gazików lub chusteczek jednorazowych. Pierwsza wizyta na basenie po usunięciu zaćmy może mieć miejsce dopiero po zakończeniu rekonwalescencji, która zazwyczaj wynosi ok. 4-6 tygodni.

Kiedy można malować oczy i farbować włosy?

W okresie rekonwalescencji zalecamy rezygnację z malowania oczu. Jest to podyktowane tym, że kosmetyki mógłby się dostać do oka, powodując jego podrażnienie. Z drugiej strony późniejszy demakijaż, nawet najdelikatniejszy jest związany z wywieraniem nacisku na gałkę oczną, czego również nie powinno się robić w okresie pooperacyjnym. Wychodząc na zewnątrz, niezależnie od pogody zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Farbowanie włosów po operacji zaćmy nie jest przeciwwskazane. Jednak podczas całej procedury należy chronić oko przed dostaniem się do niego stosowanych w tym celu preparatów.

W jakiej pozycji spać?

W okresie rekonwalescencji niezwykle ważną rolę odgrywa pozycja, w jakiej śpisz. Po operacji zaćmy nie wolno spać na brzuchu oraz na boku po stronie operowanego oka. Zamiast tego wybieraj pozycje na wznak lub na przeciwnym boku. Co równie ważne przez pierwszych 7 dni po zabiegu, kiedy kładziesz się do snu, zakładaj na operowane oko specjalną osłonkę, którą dostaniesz po zabiegu lub możesz zakupić w aptece. Pamiętaj, że prawidłowy sen jest niezbędnym elementem dla optymalnego gojenia się oka po zabiegu usunięcia zaćmy. Jego zła jakość może przyczynić się do suchości oczu, uczucia ciała obcego pod powieką oraz przekrwienia spojówki, co w znacznym stopniu spowalnia czas regeneracji.

Kiedy można współżyć?

W okresie pooperacyjnym należy prowadzić oszczędny tryb życia i unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Z tego powodu zalecamy zrezygnowanie ze współżycia po operacji zaćmy w czasie pierwszych 3 tygodni. Po upływie tego okresu, jeśli rekonwalescencja będzie przebiegała pomyślnie, będziesz mógł do niej powrócić.

Kiedy można oglądać telewizję i korzystać z komputera?

Telewizja jest dla nas nie tylko źródłem rozrywki, ale również informacji o wydarzeniach ze świata. Czy po operacji zaćmy można oglądać telewizje? To częste pytanie zadawane przez pacjentów operowanych z powodu zaćmy. Jednak w okresie rekonwalescencji zalecamy ograniczenie korzystania z telewizji oraz komputera. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora jest dla naszych oczu nie lada wysiłkiem. Z tego powodu zwłaszcza w pierwszym tygodniu po operacji usunięcia zmętniałej soczewki czas spędzany przed monitorem powinien być jak najkrótszy – maksymalnie do dwóch godzin dziennie.

Kiedy można prowadzić samochód?

Zmętnienie soczewki prowadzi do postępującego upośledzenia widzenia. Odzyskanie dawnej ostrości wzroku to główna pobudka, dla której większość pacjentów decyduje się na operacje zaćmy. Choć znaczna poprawa ostrości wzroku jest widoczna zaraz po zabiegu, to na pełen efekt będziesz musiał poczekać do całkowitego zagojenia się oka. Z tego powodu zalecamy wstrzymanie się z prowadzeniem auta do zakończenia okresu rekonwalescencji. Decyzja o powrocie do kierowania pojazdami mechanicznymi powinna zostać poprzedzona badaniem okulistycznym.

Kiedy można się schylać, podnosić ciężary i nosić zakupy?

W okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy przeciwwskazane są takie czynności jak schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy nadmierny wysiłek fizyczny. Podczas tych czynności może dojść do uszkodzenia rogówki w miejscu jej nacięcia. Do czasu pełnego wygojenia się oka należy prowadzić oszczędny tryb życia pozbawionych wymienionych aktywności. W zamian tego zalecamy spacerowanie. Po zakończeniu rekonwalescencji będziesz mógł stopniowo powracać do dawnej aktywności fizycznej.

Kiedy można pić alkohol?

Picie alkoholu jest przeciwwskazane na 24h przed zabiegiem usunięcia zaćmy, a także w okresie przyjmowania leków po operacji. Każdy z nas wie, że spożywanie napojów wysokoprocentowych nie idzie w parze z jednoczesnym stosowaniem substancji farmakologicznych. Z tego powodu, zanim sięgniesz po alkohol, zapytaj o opinie lekarza prowadzącego podczas wizyty kontrolnej.

Dieta po operacji zaćmy?

Zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w witaminy, a także pierwiastki śladowe, takie jak selen, czy cynk wzmaga powrót do zdrowia po operacji usunięcia zaćmy. Oto kilka rad:

  • zadbaj, by w Twoim codziennym jadłospisie znalazło się jak najwięcej warzyw oraz owoców, szczególnie tych sezonowych,
  • spożywaj przynajmniej 2 porcje bogatych w kwasy omega-3 tłusty ryb w tygodniu,
  • zamiast czerwonego mięsa, wybieraj białe,
  • zrezygnuj z przetworzonych przekąsek, takich jak chipsy, czy ciastka,
  • ogranicz ilość smażonych produktów w swojej diecie.

Kiedy można wrócić do pracy po operacji zaćmy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czas trwania zwolnienia lekarskiego jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy. Jednak niezależnie od tego, zalecamy wstrzymanie się z powrotem do czasu pełnego wygojenia się oka. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób narażonych w swojej pracy na kurz, pył, opary farb lub lakierów, a także inne zanieczyszczenia. Mogą one spowodować rozwój infekcji w operowanym oku. Dłuższy okres zwolnienia lekarskiego po operacji usunięcia zaćmy jest również wskazany w przypadku, gdy Twoja praca wymaga od Ciebie dużego wysiłku fizycznego, schylania się oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Ile zwolnienia po operacji zaćmy?

Po operacji zaćmy w naszej rzeszowskiej klinice okulistycznej otrzymasz od naszego lekarza zwolnienie z pracy. Czas jego trwania jest zależny od tego, w jakich warunkach pracujesz. Obejmuje ono cały okres rekonwalescencji, a w razie konieczności podczas kolejnych wizyt kontrolnych może zostać przedłużone o kolejne dni.