Leczenie starczowzroczności: Laserowa korekcja wzroku vs. wymiana soczewki w oku

Trudności w czytaniu etykiet produktów, pracy przy komputerze, pisaniu SMSów, czy też majsterkowaniu… tego typu dolegliwości doświadcza około 10 milionów Polaków każdego dnia. Ich przyczyną jest prezbiopia, nazywana potocznie starczowzrocznością, czyli postępujące z wiekiem pogorszenie widzenia z bliska. Jest to stan, który dotyka każdego z nas w pewnym momencie życia. Wbrew powszechnej opinii nie jest to choroba, lecz normalny proces fizjologiczny, który wynika ze starzenia się organizmu z wiekiem. Nazwa starczowzroczność (prezbyopia) błędnie sugeruje, że problem ten dotyk awyłącznie seniorów. Tak naprawdę pogorszenie wzroku przy patrzeniu z bliska jest zwykle zauważalne już po 40 roku życia. Na czym dokładnie polega presbyopia? Jakie są jej objawy? Jakie są metody leczenia starczowzroczności?

Czym jest starczowzroczność (prezbiopia)?

Starczowzroczność nazywana jest inaczej prezbiopią, presbiopią lub z angielskiego – presbyopią. Tak naprawdę wszystkie formy są poprawne, dlatego można używać ich zamiennie.  Jest to stan, który jest wynikiem postępującego starzenia się organizmu. Z wiekiem całe ciało traci swoją jędrność i elastyczność. Nie inaczej dzieje się w przypadku aparatu optycznego oka. Z wiekiem spada elastyczność soczewki, czyli przezroczystej struktury odpowiedzialnej za skupianie światła i dostosowanie odpowiedniej ostrości widzenia. Prawidłowo soczewka zmienia swój kształt pod wpływem skurczu lub rozkurczu połączonych z nią mięśni rzęskowych, co umożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od oka. Mechanizm ten nazywany jest akomodacją, lub potocznie nastawnością. Z wiekiem elastyczność soczewki, a także kurczliwość otaczających ją mięśni rzęskowych znacznie spada. Prowadzi to do zmniejszenia, a z czasem nawet całkowitej utraty zdolności oka do akomodacji.

okulary do czytania

Bez wątpienia „dalekowzroczność starcza” jest przypadłością męczącą. Przyczynia się do utrudnienia wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak czytanie,  korzystanie z komputera lub telefonu, robienie zakupów, czy też szycie. Ze względu na to prezbiopia realnie powoduje pogorszenie jakości życia. Dla wielu osób jest to również stan wstydliwy, dlatego też nie zgłaszają oni swoich objawów do specjalisty.

Nadwzroczność vs. starowzroczność – czym się różnią?

W przypadku presbiopii zaburzenie akomodacji oka polega przede wszystkim na niewyraźnym widzeniu z bliska. Co ważne, starowzroczność występuje niezależnie od wad refrakcji, potocznie nazywanych wadami wzroku. Należą do nich krótkowzroczność (miopia), dalekowzroczność (nadwzroczność, hyperopia), a także astygmatyzm (niezborność). Wady te mogą współwystępować ze starczowzrocznością, jednak ich obecność nie ma wpływu na postępowanie zmian w soczewce. Warto też być świadomym różnicy pomiędzy nadwzrocznością a starczowzrocznością. Choć ich objawy są podobne, przyczyna zupełnie inna. W przypadku hyperopii (nadwzroczności) trudności w widzeniu z bliska wynikają z ze zbyt krótkiego wymiaru, nieprawidłowego kształtu gałki ocznej lub zbyt dużej krzywizny  rogówki. Tak zwana „nadwzroczność starcza” jest natomiast wynikiem twardnienia struktur soczewki. 

Objawy – jak rozpoznać starczowzroczność? 

Jakie są klasyczne symptomy prezbiopii? Czy na ich podstawie możliwe jest stwierdzenie starczowzroczności? Podstawowym objawem prezbiopii jest pogorszenie widzenia z bliskiej odległości. Obraz staje się zamazany, drobny tekst trudny do przeczytania, a przez to wiele czynności niemożliwych do wykonania. Charakterystycznym dla starczowzroczności objawem jest odsuwanie przedmiotów dalej w taki sposób, aby móc przeczytać znajdujący się na nich tekst.  Jest to tak zwany „syndrom krótkiej ręki”. Pogorszeniu wzroku towarzyszyć może także mrużenie oczu przy próbie czytania drobnego druku. Do dodatkowych dolegliwości należą również zmęczenie i łzawienie oczu, ból głowy, nadmierne mruganie oraz nawracające zapalenie spojówek. 

objawy starczowzroczności

Warto zaznaczyć, że wada wzroku jaką jest prezbiopia nie pojawia się z dnia na dzień. Pogorszenie widzenia jest procesem ciągłym, postępującym każdego dnia w niewielkim stopniu. Jest to jednak zjawisko normalne, dlatego też leczenie starczowzroczności rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy zaczyna ona wywoływać pewne objawy. Ma to miejsce zwykle po 40 roku życia, jednak może wystąpić także wcześniej. Co ciekawe, dolegliwości związane z prezbiopią mogą ujawnić się wcześniej w przypadku osób z dalekowzrocznością. Wynika to ściśle z budowy oka. Osoba z hyperopią widząca do tej pory niewyraźnie z bliskich odległości, z czasem widzi coraz gorzej. Wymaga to także większej korekcji wzroku. 

Chirurgiczne metody leczenia starczowzroczności 

Ze względu na przyczyny powstawania prezbiopii, niestety niemożliwe jest zapobieganie starczowzroczności. Istnieją jednak sposoby jej leczenia. Aby zminimalizować objawy starczowzroczności stosuje się przede wszystkim odpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Pierwsza opcja jest znacznie bardziej popularna i obejmuje przede wszystkim tak zwane „okulary do czytania”, czyli szkła zakładane w momencie patrzenia na przedmioty zlokalizowane blisko. Popularnym rozwiązaniem są także okulary progresywne (multifokalne), które przystosowane są do widzenia z różnych odległości.

chirurgiczne leczenie starowzroczności

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak chirurgiczne leczenie starczowzroczności. Metod tego typu terapii jest kilka. Jedno jest jednak pewne, są one bezpieczne, skuteczne i znacznie bardziej komfortowe. Metody chirurgicznego leczenia starczowzroczności, które przynoszą szczególnie dobre efekty to laserowa korekcja wzroku oraz refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polegają te zabiegi?

Laserowa korekcja wzroku

Wadę wzroku jaką jest starczowzroczność niwelować można między innymi za pomocą chirurgicznej metody tj. laserowa korekcja wzroku. Jest to nowoczesna technika leczenia wad refrakcyjnych wzroku. Zabieg polega na zmianie krzywizny rogówki, czyli zewnętrznej, wypukłej części gałki ocznej. W tym celu stosowany jest nowoczesny, wysoko specjalistyczny laser. Nowa krzywizna rogówki sprawi, że przedostające się do oka światło będzie odbijane w taki sposób, aby pacjent widział wyraźnie zarówno z oddali, jak i z bliskich odległości. Korekcja starczowzroczności za pomocą lasera jest zabiegiem mało inwazyjnym i niezwykle bezpiecznym. Jeśli stosujesz się do zaleceń przekazanych przez lekarza zarówno przed, jak i po operacji, przejściowe powikłania niemalże nie występują. 

laserowa korekcja wzroku

Czy laserowa korekcja wzroku jest dla Ciebie? Ocenę warto pozostawić lekarzowi. Przed leczeniem laserem starczowzroczności należy odbyć wizytę kwalifikacyjną, która trwa około 2,5 godziny. Jest to niezwykle istotny etap, ponieważ w trakcie spotkania specjalista zbierze z tobą dokładny wywiad w celu upewnienia się, że nie występują żadne przeciwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku. W trakcie wizyty wykonany zostanie także szereg badań oceniających między innymi:

  • dokładny pomiar wady wzroku oraz ostrość wzroku do dali i bliży,
  • obecność lub brak astygmatyzmu,
  • przedni odcinek gałki ocznej,
  • stan rogówki, przede wszystkim jej grubość,
  • ciśnienie śródgałkowe,
  • wielkość źrenicy,
  • pole widzenia,
  • kąt przesączania – w celu wykluczenia jaskry,
  • dno oka – czyli stan siatkówki oraz nerwu wzrokowego,
  • stan powierzchni oka i filmu łzowego a także ilość wydzielanych łez,
  • ocena ogólnego stanu zdrowia i wykluczenie ew. przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku.

Na podstawie wizyty kwalifikacyjnej lekarz ocenia wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu. Jeśli Twój stan zdrowia kwalifikuje cię do laserowej korekcji wzroku, ustalany jest dogodny termin operacji. Zabieg trwa zwykle do 30 minut na dwoje oczu  i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że przez cały czas trwania będziesz przytomny, jednak nie będziesz czuł bólu.

zabieg laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem charakteryzującym się bardzo wysoką skutecznością i trwałym efektem. Dzięki temu możesz zapomnieć o niewygodnych soczewkach kontaktowych oraz wstydliwych okularach korekcyjnych.

Zabieg laserowej korekcji wzroku w większości przypadków wykonywany jest raz na całe życie. Jednak, u niektórych pacjentów może dojść do regresji wady wzroku po operacji lub zabieg może okazać się niewystarczający. W większości przypadków można zabieg powtórzyć i wadę powtórnie usunąć.

Nasza klinika specjalizuje się w leczeniu prezbiopii. Cena laserowej korekcji starczowzroczności uzależniona jest od zastosowanej metody i sprzętu.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Laserowa korekcja starczowzroczności nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Kolejną niezwykle skuteczną metodą leczenia prezbiopii jest refrakcyjna wymiana soczewki (RLE). 

Jest to technika chirurgiczna polegająca na wymianie własnej soczewki w oku na syntetyczną. Zabieg przeprowadzany jest w taki sam sposób jak w przypadku wymiany soczewki z powodu zaćmy. Jest to dużą zaletą z dwóch powodów. Po pierwsze, procedura jest wykonywana często, a zabieg cechuje się niezwykle wysokim bezpieczeństwem. Po drugie, refrakcyjna wymiana soczewki zapobiega powstawaniu zaćmy w przyszłości. 

Refrakcyjna wymiana soczewki

Zabieg wymiany soczewek w oku jest krótki – trwa zwykle do 30 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym aplikowanym w postaci kropli do oczu. W trakcie operacji w pierwszej kolejności usuwana jest mało elastyczna soczewka naturalna. Następnie przez niewielki otwór w oku  w formie rulonu wprowadzana jest soczewka sztuczna. Gdy znajdzie się ona wewnątrz gałki ocznej, samodzielnie się rozwija, a następnie chirurg ustawia ją w odpowiedniej pozycji. Zabieg jest mało inwazyjny, po jego zakończeniu nie jest konieczne nawet zakładanie szwów, ponieważ niewielki otwór w oku szybko goi się samoistnie. Efekt refrakcyjnej wymiany soczewki jest zauważalny tuż po zabiegu i utrzymuje się przez całe życie. 

Refrakcyjna wymiana soczewki to gwarancja bezpieczeństwa, skuteczności i większego komfortu. Po zabiegu nie jest konieczne noszenie okularów do bliży ani soczewek kontaktowych. Nowoczesna, zaawansowana konstrukcja nowej soczewki doskonale naśladuje funkcje naturalnej, zdrowej struktury. Zapewnia doskonałą ostrość widzenia niezależnie od odległości. Dzięki temu jakość życia ulega znacznej poprawie.Należy pamiętać , że oferując dużą niezależność od okularów należy iść na kompromis i zaakceptować pewne niedogodności wynikające z posiadania soczewek wieloogniskowych. Są to nocne efekty świetlne, takie jak obwódki świetlne oraz nieznaczne obniżenie kontrastu widzenia w szczególności w warunkach zmierzchowych, co nadrabiamy lepszym oświetleniem do czytania druku.

Jakie soczewki dobrać? 

W trakcie kwalifikacji do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki niezwykle istotnym elementem jest dobranie odpowiedniego rodzaju soczewek. Istnieją trzy podstawowe typy soczewek:

  • jednoogniskowe,
  • toryczne,
  • wieloogniskowe.

W zależności od wyników przeprowadzonych badań oraz dodatkowych wad wzroku lekarz informuje pacjenta, która z nich przyniesie najlepszy efekt oraz zapewni najlepszy możliwy komfort życia. Ostateczna decyzja należy jednak do pacjenta.

Soczewki jednoogniskowe niestety pozwalają jedynie na korektę ostrości widzenia do jednej odległości , najczęściej  do dali, dlatego po zabiegu pacjent wciąż jest zmuszony nosić okulary. 

Soczewki toryczne dobrze sprawdzają się u pacjentów z astygmatyzmem. Zdecydowanie najlepszym wyborem w przypadku wymiany soczewki z powodu starczowzroczności są soczewki wieloogniskowe. Zapewniają one dobre widzenie zarówno z bliska, dali, jak i odległości pośrednich. W większości przypadków bez konieczności dodatkowego noszenia okularów.

Laserowa korekcja wzroku czy Refrakcyjna wymiana soczewki

Laserowa korekcja wzroku czy refrakcyjna wymiana soczewki – która metoda leczenia starczowzroczności jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i uzależniona przede wszystkim od preferencji pacjenta. Po rozmowie z lekarzem, przeanalizowaniu za i przeciw to właśnie ty podejmujesz ostateczną decyzję o wyborze metody zabiegu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy któryś z zabiegów obarczony jest wyjątkowo dużym ryzykiem. Wówczas decyzja w dużej mierze należy do specjalisty. Przy wyborze metody duże znaczenie ma także wiek. Laserowa korekcja wzroku jest zwykle polecana pacjentom do 55 roku życia, refrakcyjna wymiana soczewki natomiast – powyżej tego wieku.

Podstawową różnicą pomiędzy obiema metodami zabiegowymi jest sposób ich wykonania. Laserowa korekcja wzroku to operacja przeprowadzana na rogówce, czyli zewnętrznej warstwie gałki ocznej. Refrakcyjna wymiana soczewki wymaga z kolei otwarcia oka poprzez wykonanie w nim niewielkiego otworu. Niezależnie od metody, oba zabiegi cechują się doskonałą skutecznością i zapewniają ponad 90-procentową niezależność od okularów po operacji. Zależy to przede wszystkim od wieku, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz kondycji jego oka. Podobny jest również koszt wykonania obu zabiegów, chociaż w przypadku RLE wybór bardziej zaawansowanych soczewek może wpłynąć na wzrost ceny. Zarówno laserowa korekcja wzroku, jak i refrakcyjna wymiana soczewki są zabiegami krótkimi, bezbolesnymi, a przede wszystkim bezpiecznymi. 

Inne metody leczenia i zapobiegania – czy są skuteczne? 

Problemom ze wzrokiem często można zapobiec. Niestety nie dotyczy to prezbiopii (starczowzroczności). Pogorszenie widzenia z bliska z wiekiem jest procesem fizjologicznym, który następuje u każdego z nas i niestety nie jest możliwe jego zapobieganie. Czy inne metody leczenie presbiopii są skuteczne?

Krople i leki na starczowzroczność

Do tej pory krople na starczowzroczność były stosowane jedynie wspomagająco i nie przynosiły większego efektu. Jednak niedawno Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użycia krople do oczu na starczowzroczność z pilokarpiną. Substancja ta była do tej pory wykorzystywana między innymi w leczeniu jaskry. Nowe krople do oczu z niewielkim stężeniem pilokarpiny powodują zwężenie źrenic już 15 minut po aplikacji, a co za tym idzie – poprawiają ostrość wzroku przy patrzeniu z bliska. Te innowacyjne krople mają działać nawet do 10 godzin i jednocześnie nie pogarszać widzenia do dali. Niestety na ten moment nie są jeszcze dostępne do stosowania w Polsce.

zakrapianie oczu

Ćwiczenia na starczowzroczność

W internecie znajdziesz szereg różnych ćwiczeń na poprawę widzenia przy starczowzroczności. Czy ćwiczenia na pezbiopię są  skuteczne? Niestety nie. Rozwój prezbiopii nie jest uzależniony od stylu życia oraz napięcia mięśni, dlatego też tego rodzaju trening nie jest w stanie zapobiec ani wyleczyć starczowzroczności. Z pewnością jednak jej nie zaszkodzi, jeśli więc ćwiczenia poprawią twój komfort, możesz spokojnie je wykonywać.

Dieta na starczowzroczność 

Podobnie jak ćwiczenia, niestety również dieta sama w sobie nie jest w stanie zapobiegać ani leczyć prezbiopii. Nie zmienia to jednak faktu, że warto dbać o zbilansowane odżywianie i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Szczególnie dobry wpływ na kondycję naszych oczu mają witaminy A, C oraz E. Warto zadbać także o odpowiednią dawkę minerałów, między innymi cynku, miedzi, selenu i manganu. Posiłki uzupełnij też o antocyjany, karotenoidy oraz kwasy omega-3. Najlepszym źródłem tych substancji są odpowiednio dobrane produkty spożywcze. Jeśli jednak masz trudność w odpowiednim zbilansowaniu swojej diety, sięgnij po sprawdzone i bezpieczne suplementy.

Podsumowanie 

Starczowzroczność (prezbiopia) jest naturalnym procesem, w trakcie którego soczewka znajdująca się wewnątrz naszego oka traci swoją elastyczność. Z tego powodu z wiekiem pogarsza się nasza zdolność ostrego widzenia z bliska. Prezbiopia jest procesem, któremu nie można niestety zapobiec. Istnieją jednak skuteczne metody jej leczenia. Szczególnie dobre i trwałe efekty dają chirurgiczne metody leczenia starczowzroczności, a wśród nich laserowa korekcja wzroku lub refrakcyjna wymiana soczewki. Obie techniki są mało inwazyjne, niezwykle bezpieczne oraz bardzo skuteczne. Jeśli szukasz kliniki, w której możesz wykonać zabieg leczenie starczowzroczności, Visum Clinic w Rzeszowie jest najlepszym wyborem. Lata doświadczenia, zaangażowanie oraz troska o naszych pacjentów to coś, co nas wyróżnia. Nie czekaj, umów się na wizytę już dziś!

Starczowzroczność jest zjawiskiem, którego niestety nie da się uniknąć. Pogorszenie widzenia z bliska jest procesem naturalnym, który postępuje z wiekiem. Istnieją jednak metody chirurgicznego leczenia starczowzroczności, które powodują jej zatrzymanie i trwały efekt do końca życia. Należą do nich laserowa korekcja wzroku oraz refrakcyjna wymiana soczewki.

Starczowzroczność (prezbiopia) to stan, który jest wynikiem postępującego starzenia się organizmu. Z wiekiem dochodzi do spadku elastyczności znajdującej się w oku soczewki. Z tego powodu dochodzi do zaburzenia procesu akomodacji i pogorszenia widzenia z bliska.

Podstawowym objawem starczowzroczności jest pogorszenie widzenia z bliskich odległości. Następuje ono stopniowo, zwykle po 40 roku życia. Charakterystyczne dla tego stanu jest oddalanie przedmiotów, aby być w stanie przeczytać znajdujący się na nich tekst. Do dodatkowych symptomów należeć mogą bóle głowy, zmęczenie oczu, nadmierne mrużenie powiek.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest metodą chirurgicznego leczenia starczowzroczności. Polega na zmianie kształtu rogówki oka za pomocą światła lasera. Dzięki temu dochodzi do polepszenia widzenia z bliskich odległości. Zabieg jest krótki, mało inwazyjny, bezpieczny i niezwykle skuteczny.

Refrakcyjna wymiana soczewki jest metodą chirurgicznego leczenia starczowzroczności. Polega na usunięciu soczewki własnej pacjenta i wprowadzeniu na jej miejsce sztucznej. Nowa soczewka ma za zadanie imitację naturalnej, co daje doskonały efekt tuż po zabiegu. Operacja jest krótka, bezpieczna, a jej efekt utrzymuje się do końca życia.