Laserowa korekcja wzroku – czy warto? Sprawdź czy się kwalifikujesz?

3 marca 2024, Dr n. med. Mariusz Spyra

laserowa korekcja wzroku

Możliwość laserowej korekcji wady wzroku stanowi niewątpliwie istotny przełom w okulistyce. Dzięki temu zabiegowi osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem, oraz wadami mieszanymi mogą całkowicie zrezygnować z okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie warunki musisz spełniać, żeby zakwalifikować się do tego zabiegu laserowej korekcji wzroku, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czym jest zabieg laserowej korekcja wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku to nowoczesna metoda korekty wad refrakcyjnych wzroku, takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Podczas operacji lekarz okulista kształtuje za pomocą specjalnego lasera przednią powierzchni rogówki, nadając jej odpowiedni kształt. Dzięki temu zmianie ulega jej siła łamiąca, a obraz zamiast przed lub za siatkówką, lokalizuje się w jej centrum. Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który po raz pierwszy został wykonany pod koniec lat 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu ciągły postęp chirurgii minimalnie inwazyjnej sprawił, że stała się ona bardziej dostępna, a metody jej wykonania są cały czas udoskonalane. Osoby decydujące się na korektę wady wzroku mogą liczyć na odzyskanie pełnej ostrości wzroku, bez konieczności noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Dla kogo jest korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg stworzony z myślą o osobach z wadą wzroku, które nie chcą być uzależnione od noszenia szkieł korekcyjnych. Kwalifikują się do niego pacjenci, którzy ukończyli 21 rok życia z:

Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest posiadanie wady wzroku, która w przeciągu ostatniego roku nie uległa progresji większej niż 0,5 dioptrii, a także brak innych przeciwwskazań. Choć większość osób pomiędzy 21, a 55 rokiem życia może skorzystać z zabiegu, ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza okulisty. Jest ona podejmowana w trakcie wizyty kwalifikacyjnej na podstawie wywiadu oraz szeregu badań okulistycznych. Nie bez znaczenia są również oczekiwania pacjenta. To właśnie one razem z wynikiem badań okulistycznych pozwalają na dobór odpowiedniej metody zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Czy kwalifikujesz się do korekcji wzroku?

Jeśli ciągłe noszenie okularów korygujących wadę wzroku lub soczewek kontaktowych jest dla Ciebie zbyt uciążliwe, laserowa korekcja wady wzroku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki zabiegowi możesz odzyskać prawidłową ostrość wzroku. Jednak pełen sukces operacji laserowej oczu jest w dużej mierze zależny od wyniku badań kwalifikacyjnych przeprowadzonych przed operacją. Podczas nich specjaliści  wykluczą obecność przeciwwskazań do zabiegu. Należy do nich m.in. zespół suchego oka, zbyt cienka rogówka, choroby zapalne gałki ocznej, a także współistniejąca cukrzyca oraz choroby z autoagresji (np.zespół Sjogrena, reumatoidalne zapalenie stawów). Ze względu na dynamiczne zmiany hormonalne wpływające na narząd wzroku, okres ciąży i laktacji również stanowi przeciwwskazanie do laserowej korekcji wady wzroku. Zabieg będziesz mogła wykonać już po upływie 6 miesięcy od zakończenia karmienia piersią.

Jeśli wynik badań kwalifikacyjnych będzie pozytywny, lekarz okulista wyznaczy termin zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: Wskazania do Laserowej Korekcji Wzroku

Jakie rezultaty i kiedy poprawa?

efekty po operacji zaćmy

Głównym celem laserowej korekcji wzroku jest odzyskanie zdolności do prawidłowego widzenia bez okularów lub soczewek kontaktowych w każdych warunkach. Z tego powodu zabieg jest w szczególności polecany osobom aktywnym, uprawiających sporty ekstremalne np. nurkowanie, skoki ze spadochronu, a także pewnym grupom zawodowym: pilotom, strażakom, wojskowym. Pierwsze efekty laserowej korekcji wzroku – wyraźniejszy, choć nieco zamglony obraz, będziesz mógł zobaczyć bezpośrednio po operacji.  Pełne sukces zabiegu jest oceniany po upływie okresu rekonwalescencji, w którym następuje regeneracja rogówki. Jego długość jest zależna od wielkości wady wzroku poddanej korekcji oraz metody operacji. Zazwyczaj pełen okres rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku trwa około 4 miesiące i nie powinien przekroczyć 6 miesięcy. W tym czasie następuje stabilizacja ostrości wzroku, a osoby poddane zabiegowi odzyskują wyraźne widzenie.

Czym się kierować przy doborze kliniki?

Obecnie wiele klinik oferuje zabiegi laserowej korekcji wzroku. Spośród nich warto jest wybrać taką, która poza atrakcyjną ceną może poszczycić się również wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, wieloletnim doświadczeniem oraz nowoczesnymi metodami operacyjnymi. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się koniecznie z opiniami pacjentów.  Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest nasza klinika okulistyczna Visum Clinic zlokalizowana w Rzeszowie. Najwyższa jakość, nowoczesny sprzęt, a także ciągłe pogłębianie kwalifikacji przez cały zespół specjalistów to cechy, z których słynie. Właśnie dlatego Visum Clinic odwiedzają pacjenci z całej Polski, nie tylko z okolic Rzeszowa. Nie zwlekaj i już dzisiaj umów się na wizytę kwalifikacyjną.