L4 po laserowej korekcji wzroku. Kiedy można wrócić do pracy?

12 kwietnia 2024, Dr n. med. Mariusz Spyra

Laserowa korekta wzroku to precyzyjny, mało inwazyjny zabieg, który nie wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. Jednak by móc do minimum ograniczyć ryzyko powikłań pooperacyjnych należy pozwolić sobie na kilkudniowy odpoczynek, niezbędny do pełnej regeneracji. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile potrwa Twoje zwolnienie lekarskie po zabiegu.

Powrót do aktywności zawodowej po zabiegu L4

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa L4 po laserowej korekcji wzroku, należy mieć świadomość, że zależy to od kilku czynników. Długość trwania rekonwalescencji jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. 

Aby móc zmniejszyć ryzyko pojawienia się wszelkiego rodzaju powikłań pooperacyjnych należy przestrzegać zaleceń, które warto szczegółowo omówić z lekarzem prowadzącym. Taka rozmowa pozwoli dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko na temat ewentualnych dolegliwości pooperacyjnych (np. nadwrażliwość na światło, suchość oczu, czy efekt haze, który wiąże się z nieostrym widzeniem i zamazaniem obrazu). Umożliwi ona również znalezienie odpowiedzi na pytanie, kiedy można wrócić do aktywności zawodowej i na jaki wysiłek fizyczny można sobie pozwolić po laserowej korekcji wzroku. 

Przestrzeganie zaleceń lekarza to klucz do tego by efekty po zabiegu były długotrwałe oraz by konieczna rekonwalescencja minęła szybko i bezproblemowo.

Kryteria oceny gotowości do pracy 

Termin powrotu do aktywności zawodowej podyktowany jest charakterem wykonywanej pracy. Mimo że procedura laserowego usuwania wady wzroku, trwa kilkanaście minut, wymaga odpoczynku. Pacjent po takim zabiegu potrzebuje czasu na regenerację, nawet jeśli jego środowiskiem pracy jest biuro. To ile czasu powinno trwać zwolnienie lekarskie po laserowej korekcji wzroku, zależy od ogólnej kondycji pacjenta, metody, jaką zastosuje chirurg okulista, oraz od tego, jaki rodzaj pracy wykonuje pacjent.

Zalecenia dotyczące pracy przy komputerze

Mimo że powrót do wykonywania obowiązków służbowych w przypadku pracy biurowej trwa krócej niż w sytuacji pracy fizycznej, kilka dni po zabiegu należy ograniczyć czas przed ekranem. Zalecenie to dotyczy zarówno ekranu komputera, smartfona, jak i telewizora. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nadmiernie męczy oczy oraz może wydłużyć okres rekonwalescencji.

Laserowa korekta wzroku polega na modelowaniu rogówki oka, której regeneracja jest ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność zabiegu. W trakcie wpatrywania się w monitor dochodzi do zmniejszenia częstotliwości mrugania, przez co pogorszeniu ulega nawilżenie rogówki i spojówki. Dlatego zbyt szybki powrót do pracy przy komputerze zaburza proces gojenia się rogówki.

Ponadto po powrocie do pracy, która polega na kilkugodzinnym wpatrywaniu się w ekran komputera, nie można zapomnieć o systematycznym używaniu kropli nawilżających. Pacjentki po operacji laserowej korekcji wzroku powinny na kilka – kilkanaście dni zrezygnować z makijażu oka. Stosowane kosmetyki mogą być źródłem bakterii, które negatywnie wpłyną na proces regeneracji po zabiegu.

Zawody wymagające szczególnej ostrożności

Po laserowej korekcji wzroku planując powrót do pracy, która wymaga wysiłku fizycznego, należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Jego wytyczne mogą być różne dla różnych pacjentów. 

Osoby, które w środowisku pracy muszą mierzyć się z unoszącym się w powietrzu pyłem, kurzem, powinny mieć świadomość, że praca w takim miejscu jest niemożliwa przez miesiąc po zabiegu. Kurz, pył, opary farb czy lakierów oraz zanieczyszczenia mogą stać się przyczyną infekcji gojącego się oka. 

Pacjenci, którzy na co dzień wykonują zawody wymagające dużego wysiłku fizycznego, również powinni poprosić lekarza o dłuższe zwolnienie lekarskie po laserowym usuwaniu wady wzroku.

Ile zwolnienia po laserowej korekcji wzroku? 

Długość trwania rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku jest kwestią indywidualną. Planując odpoczynek po operacji, warto zaplanować kilkudniową przerwę od wykonywania obowiązków służbowych. W przypadku osób pracujących fizycznie taka przerwa może potrwać nawet 30 dni. 

Biorąc pod uwagę, że każdy organizm regeneruje się w swoim tempie, należy być przygotowanym na przedłużenie zwolnienia chorobowego. Może to nastąpić również w sytuacji nieprzestrzegania zaleceń otrzymanych od lekarza.

Podsumowanie

W Visum Clinic stawiamy na najwyższą jakość zabiegów, które pozwalają raz na zawsze zrezygnować z okularów korekcyjnych, czy niewygodnych soczewek. Jednak by móc w pełni cieszyć się ostrością widzenia nie można zapomnieć o regeneracji po zabiegu. Dlatego odpowiednio długie zwolnienie lekarskie i przestrzeganie zasad rekonwalescencji są kluczem do sukcesu.


Powrót do pracy po zabiegu laserowej korekcji wzroku wymaga kilkudniowego zwolnienia lekarskiego. W przypadku pracy fizycznej okres ten może być dłuższy, zależy on od rodzaju wykonywanej pracy i warunków w niej panujących.

Do prowadzenia samochodu można wrócić po 24-48 godz. od zabiegu laserowej korekcji wzroku. Planując korektę, warto wziąć to pod uwagę, ponieważ zaraz po wyjściu z kliniki samodzielny powrót do domu nie jest możliwy.

Okres trwania rekonwalescencji jest kwestią indywidualną, zależy m.in. od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jednak z reguły trwa od 4 do 6 miesięcy.

W pierwszych dniach po zabiegu należy zrezygnować z pracy przed komputerem, wielogodzinnego wpatrywania się w monitor telewizora z bliskiej odległości. Szkodliwe jest również przebywanie w zakurzonych, zadymionych pomieszczeniach. Po zabiegu warto też unikać wysiłku fizycznego.

Już po 2 tygodniach od zabiegu można wykonywać lekkie prace fizyczne. W przypadku osób, których praca wymaga dużego wysiłku fizycznego, termin powrotu do pełnej sprawności warto omówić z lekarzem prowadzącym.