Czego nie wolno po laserowej korekcji wzroku?

23 października 2023, admin

laserowa korekcja wzroku

Wizja życia bez okularów czy soczewek kontaktowych dla wielu osób brzmi jak marzenie. Może ono zostać spełnione dzięki laserowej korekcji wzroku. Warto być jednak świadomym, że pełna zdolność widzenia po zabiegu jest uzależniona od odpowiedniej troski i dbałości o przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Czego nie wolno po laserowej korekcji wzroku? Co zrobić, aby cieszyć się długotrwałymi korzyściami zabiegu? Jak uniknąć potencjalnych komplikacji po laserowym usuwaniu wady wzroku? Dowiedz się z dalszej części tekstu.

Laserowa korekcja wzroku: rekonwalescencja 

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku to kluczowy etap w procesie powrotu do doskonałego widzenia. Choć zabieg jest bardzo mało inwazyjny, szybki i przede wszystkim bezpieczny, w chwilach tuż po operacji możesz odczuwać pewien dyskomfort w postaci pieczenia, uczucia piasku w oczach czy nadwrażliwości na światło. To całkowicie normalne i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku godzin lub dni. Niemniej jednak niezwykle istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, co pozwoli  zapewnić sobie jak najszybszy powrót do pełnej sprawności widzenia po laserowej korekcji wzroku. Rekonwalescencja koniecznie musi również obejmować stosowanie przepisanych leków, między innymi kropli do oczu. Pomagają one w procesie gojenia, utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia oka oraz redukują ewentualne stany zapalne.

Czego nie wolno robić po laserowej korekcji wzroku?

Aby cieszyć się trwałą poprawą ostrości widzenia, istnieją pewne zalecenia po laserowej korekcji wzroku, których należy bezwzględnie przestrzegać. Okres po operacji to czas, kiedy Twoje oczy potrzebują szczególnej uwagi i ochrony. Istnieje jednak wiele faktów i mitów na temat laserowej korekcji wzroku. Dlatego warto poznać, czego nie wolno robić, aby zapewnić sobie jak najszybszy i bezproblemowy powrót do pełnej sprawności wzroku.

W dniu zabiegu i kilka dni po nim:

W dniu operacji oraz do 7 dni po niej istnieją ścisłe wytyczne, których należy rygorystycznie przestrzegać. To kluczowy okres, który wpłynie na sukces całego przedsięwzięcia. Dlatego warto zrozumieć, czego nie można robić po laserowej korekcji wzroku, aby zapewnić sobie pełną korzyść z zabiegu i osiągnąć doskonałe rezultaty.

Nie prowadź pojazdu

prowadzenie samochodu po laserowej korekcie wzroku

W dniu zabiegu laserowej korekcji wzroku oraz do momentu pierwszej wizyty kontrolnej zabronione jest prowadzenie pojazdów. Wielu pacjentów doświadcza początkowej słabej ostrości widzenia po laserowej korekcji wzroku. W takim stanie prowadzenie pojazdu staje się niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo po laserowej korekcji wzroku zalecenia po zabiegu wynikają z faktu konieczności systematycznego stosowania leków w postaci kropli do oczu, które mogą wpływać na widzenie i utrudnić prowadzenie pojazdu. Ponadto proces rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku wiąże się z większym zmęczeniem oczu. Długotrwałe prowadzenie pojazdu może zwiększyć to zmęczenie i negatywnie wpływać na zdolność do koncentracji i reakcji na sytuacje na drodze. W związku z tym nie zalecamy samodzielnego przyjeżdżania samochodem na miejsce zabiegu. Warto poprosić o pomoc w transporcie powrotnym bliską osobę lub zadbać o transport taksówką.

Nie wychodź z domu

Jednym z naturalnych, trwających przez kilka dni skutków ubocznych jest nieostre widzenie po laserowej korekcji wzroku. Z tego względu wychodzenie z domu i wykonywanie codziennych czynności może być trudne i potencjalnie niebezpieczne. Dodatkowo w okresie rekonwalescencji oczy są szczególnie wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, kurz czy czynniki infekcyjne.  W przypadku przypadkowego urazu oka w okresie rekonwalescencji, rogówka może ulec uszkodzeniu, co może skomplikować proces gojenia się i wpłynąć na wynik operacji. Dlatego też do tygodnia po zabiegu zalecamy pozostanie w domu. W razie konieczności wyjścia na zewnątrz należy pamiętać o zastosowaniu wszelkich możliwych środków ostrożności przed uszkodzeniem oraz unikać kontaktu z ostrym światłem słonecznym. 

Chroń wzrok przed światłem

światło słoneczne po laserowej korekcie wzroku

Po operacji laserowej korekcji wzroku oczy stają się znacznie bardziej wrażliwe na światło. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w rogówce w wyniku zabiegu. Nadmierne naświetlanie może wywoływać dyskomfort, pieczenie, ból i uczucie światłowstrętu. Ponadto bezpośrednio po operacji oczy pacjenta są nadal w procesie gojenia się. Nadmierne naświetlanie może spowodować podrażnienia, a nawet uszkodzenia struktur oka. Ich ochrona przed światłem w postaci noszenia okularów przeciwsłonecznych, unikania przebywania na zewnątrz, przebywania w zaciemnionym pomieszczeniu, pomaga pacjentowi zachować komfort wzrokowy i uniknąć powikłań.

Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych

używanie komputera po laserowej korekcie wzroku

Ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery, telewizory emitują światło, które może być szczególnie uciążliwe dla wrażliwych oczu w okresie rekonwalescencji. Dodatkowo korzystanie z tego typu sprzętów wiąże się z rzadszym mruganiem i większym napięciem mięśni ocznych, co prowadzi do zmniejszenia naturalnej ochrony oczu przez film łzowy i zmęczenia. To z kolei może powodować suchość oczu i podrażnienia, zwiększać ryzyko przypadkowego ocierania oczu lub ich urazów. W związku z tym zalecamy całkowite zrezygnowanie lub przynajmniej maksymalne ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych przez okres tygodnia po zabiegu. W razie konieczności użytkowania tego typu sprzętów warto pamiętać o zachowaniu optymalnej odległości od ekranu oraz zminimalizowaniu emitowanego przez nie światła.

Ogranicz obowiązki i nie pracuj

Gojenie rogówki po laserowej korekcji wzroku wymaga odpoczynku. Ograniczenie aktywności zawodowej i obowiązków dnia codziennego zmniejsza ryzyko przypadkowego uszkodzenia oczu i minimalizuje szanse na wystąpienie powikłań. Zrezygnowanie z pracy i innych zobowiązań ułatwia również przestrzeganie zasad higieny oczu, minimalizuje stres i przyspiesza proces rekonwalescencji.

Nie pij alkoholu

picie alkoholu po laserowej korekcie wzroku

Spożywanie alkoholu po laserowej korekcji wzroku zwiększa ryzyko powikłań ze względu na wchodzenie w interakcje ze stosowanymi lekami. W ten sposób może wpływać na ich skuteczność oraz wywoływać reakcje niepożądane. Ponadto alkohol po laserowej korekcji wzroku powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może zwiększać ryzyko krwawienia lub podrażnienia w okolicy oczu po zabiegu. Może również wpływać na zdolność utrzymania równowagi i zwiększać ryzyko upadków i urazów oczu. Co więcej, alkohol może wpływać na zdolność organizmu do regeneracji i gojenia się. Podobnie w przypadku innych używek, takich jak papierosy czy narkotyki. Ich stosowanie wpływa negatywnie na proces leczniczy, dlatego jest przeciwwskazane.

Do 2 tygodni po zabiegu:

Niektórych czynności należy wystrzegać się przez dłuższy okres czasu. Dzięki przestrzeganiu zaleceń po laserowej korekcji wzroku ryzyko wystąpienia komplikacji jest minimalne. 

Nie rób makijażu

unikaj makijażu po laserowej korekcie wzroku

Okolice oczu po laserowej korekcji wzroku są bardzo delikatne i podatne na infekcje. Kosmetyki i akcesoria do makijażu mogą zawierać bakterie, grzyby i inne drobnoustroje stanowiące ryzyko infekcji oczu. Produkty mogą również mieć w składzie substancje chemiczne wywołujące podrażnienia. Ponadto w trakcie wykonywania makijażu, na przykład nakładania tuszu do rzęs, łatwo o spowodowanie mikro urazu gałki ocznej. 

Ogranicz kosmetyki do twarzy

Podobnie jak w przypadku kosmetyków do makijażu, również produkty do pielęgnacji twarzy mogą stanowić źródło zakażenia lub podrażnienia okolicy oczu. Dodatkowo ich stosowanie wymaga dotykania dłońmi twarzy, co może prowadzić do przypadkowego uszkodzenia operowanych struktur.

Do 1 miesiąca po zabiegu:

Należy pamiętać, że rekonwalescencja po zabiegu trwa nawet kilka miesięcy, dlatego warto wiedzieć, czego nie wolno po laserowej korekcji wzroku w okresie do 1 miesiąca. 

Unikaj zadymionych i zakurzonych pomieszczeń

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku oczy pacjenta są bardziej podatne na infekcje, dlatego ważne jest unikanie potencjalnych źródeł zakażeń. Zadymione i zakurzone pomieszczenia mogą zawierać pyły, alergeny i mikroorganizmy, które stanowią ryzyko infekcji. Cząstki pyłów i kurz mogą być też drażniące dla oczu, zwłaszcza suchych i delikatnych.

Uważaj na wysiłek fizyczny po laserowej korekcji wzroku

Wysoki poziom aktywności fizycznej zwiększa ryzyko urazów oczu. W okresie rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku oczy są bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Nagłe, intensywne ruchy mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Co więcej, intensywny wysiłek fizyczny po laserowej korekcji wzroku może wpływać na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co stwarza ryzyko powikłań.

Nie dźwigaj

dźwiganie ciężarów po laserowej korekcie wzroku

Do miesiąca po zabiegu laserowej korekcji wzroku zaleca się unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Może ono wpłynąć na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei zwiększa ryzyko uszkodzenia oka i powikłań. Dodatkowo dźwiganie ciężkich przedmiotów może wywołać niespodziewane ruchy, wibracje i nacisk, które są niekorzystne w przypadku delikatnych i gojących się tkanek oka.

Uważaj na oczy podczas kąpieli

W trakcie kąpieli woda mieszana jest z mydłem, szamponem i innymi produktami do pielęgnacji ciała. Substancje te mogą podrażnić wrażliwe po zabiegu oczy. W trakcie kąpieli istnieje również ryzyko przypadkowego pocierania lub dotykania oczu, czego należy unikać. 

Unikaj kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa czy choroby zakaźne 

W okresie rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku organizm pacjenta jest osłabiony i podatny na choroby. Szczególnie narażone na infekcje są oczy. Kontakt z osobami chorymi może zwiększyć ryzyko przeniesienia infekcji na oczy, co z kolei prowadzi do poważnych powikłań i opóźnia proces rekonwalescencji.

Do 2-3 miesięcy po zabiegu

Wydawać by się mogło, że kilka miesięcy po laserowej korekcji wzroku można w pełni wrócić do codziennych aktywności. Warto jednak wciąż być uważnym i unikać pewnych sytuacji, które mogą przyczynić się do komplikacji po zabiegu.

Kąpiel w basenie, jeziorze lub innych zbiornikach wodnych po laserowej korekcji wzroku

pływanie po laserowej korekcie wzroku

Baseny i inne zbiorniki wodne mogą zawierać różnego rodzaju mikroorganizmy, które stanowią potencjalne źródło infekcji. Ponadto woda w basenach jest często dezynfekowana środkami chemicznymi, takimi jak chlor. Kontakt z takimi substancjami może prowadzić do znacznych podrażnień. Kąpiel w basenie lub jeziorze na otwartym powietrzu stwarza również ryzyko podrażnienia mechanicznego gałki ocznej przez zanieczyszczenia w postaci gałęzi czy glonów. 

Soczewki po laserowej korekcji wzroku 

Po laserowej korekcji wzroku noszenie soczewek kontaktowych może być ograniczone lub niezalecane przez pewien okres czasu zależny od wskazań lekarza. Zazwyczaj po zabiegu pacjentom zaleca się unikanie soczewek kontaktowych przez kilka tygodni, aby dać oczom czas na pełną rekonwalescencję.Czas ten jest uzależniony od rodzaju soczewek oraz stanu gałki ocznej po wykonanym zabiegu.

Unikaj ostrego światła słonecznego

Okuliści zalecają noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV przez okres 2-3 miesięcy po zabiegu laserowej korekcji wzroku, szczególnie w słoneczne dni. Wynika to z faktu, że nadmierne narażenie oka na ostre światło może prowadzić do uszkodzenia rogówki, zapalenia spojówki lub innych chorób, które negatywnie wpłyną na proces gojenia.

Zwolnienie lekarskie po laserowej korekcji wzroku?

L4 po laserowej korekcji wzroku jest standardową praktyką, która pozwala pacjentowi skoncentrować się na rekonwalescencji i zapewnić oczom odpowiedni odpoczynek. Jego długość jest uzależniona od rodzaju zabiegu,stanu zdrowia pacjenta oraz charakteru wykonywanej pracy – fizycznej lub biurowej. Zwykle trwa od 1 do 7 dni i jest indywidualnie dostosowywane, aby zapewnić pacjentowi komfort i bezpieczeństwo w procesie powrotu do zdrowia.

Czym może grozić nieprzestrzeganie zaleceń po laserowej korekcji wzroku?

Nieprzestrzeganie zaleceń po laserowej korekcji wzroku może prowadzić do różnych powikłań. Po zabiegu rogówka jest szczególnie podatna na czynniki zewnętrzne, a nieprzestrzeganie higieny oczu może sprzyjać rozwojowi infekcji. Ponadto, nieprawidłowe zachowania po zabiegu mogą wpłynąć na ostateczne wyniki korekcji. Może to skutkować niedoszacowaniem efektów, koniecznością przeprowadzenia dodatkowych korekt lub nawet regresją wady wzroku. Niezachowanie ostrożności w okresie rekonwalescencji może także wydłużyć proces powrotu do pełnej sprawności wzroku. Długotrwałe dolegliwości, podrażnienia i ból oka mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Okuliści nie unikają laserowej korekcji wzroku ze względu na obawy przed skutkami ubocznymi, lecz przeciwnie, często sami korzystają z tego zabiegu. Decyzja o noszeniu okularów przez okulistów może wynikać z indywidualnych preferencji, niewielkich wad wzroku lub przeciwwskazań do zabiegu.

Po laserowej korekcji wzroku zazwyczaj zaleca się unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów przez okres do miesiąca czasu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnych powikłań.

Przez kilka dni po laserowej korekcji wzroku zalecane jest unikanie długotrwałego wpatrywania się w ekrany ze względu na ryzyko podrażnienia oczu przez światło. Aby zapobiec zmęczeniu oczu i wspomóc proces rekonwalescencji, w późniejszym okresie warto ograniczać oglądanie telewizji do minimum.

Tak, po laserowej korekcji wzroku zazwyczaj można pić kawę w umiarkowanych ilościach, aby uniknąć nadmiernego pobudzenia, które może wpłynąć na jakość snu i komfort rekonwalescencji. Picie kawy może również prowadzić do wysuszenia oczu, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.