Jak pozbyć się opadającej powieki – 5 sposobów na podnoszenie powiek

14 sierpnia 2022, admin

Oczy są jednym z najistotniejszych fragmentów naszego ciała. Są przede wszystkim narządem wzroku,

opadająca powieka

jednak nie jest to ich jedynym zadaniem. Mogą wyrażać niezliczone emocje, często umożliwiają nawet komunikację bez słów. Ich rola jest zdecydowanie nieoceniona. Może ją jednak zaburzyć pozornie prozaiczne zaburzenie, jakim są opadające powieki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda opadająca powieka, jakie są przyczyny tego stanu oraz najważniejsze – jak się go pozbyć?

Jak wygląda opadająca powieka?

Opadająca powieka jest stosunkowo częstym schorzeniem. Może dotyczyć tylko jednego oka lub obu równocześnie. Może także występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jak wygląda opadająca powieka? Osoba nim dotknięta sprawia wrażenie jakby przez cały czas mrużyła oczy, tworzy się fałd skóry, co sprawia wrażenie podpuchniętej powieki. W niektórych przypadkach jednak zmiana jest znacznie bardziej subtelna, a jej dostrzeżenie może sprawiać pewne trudności, szczególnie w przypadku zaburzenia dotyczącego obu powiek. Praktycznie o opadającej powiece mówi się, gdy przesłania ona co najmniej 2mm tęczówki.

Opadająca powieka może się wydawać zaledwie drobnym defektem kosmetycznym. Tak naprawdę jest to jednak poważny problem medyczny, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na w pół otwarte oko znacznie ogranicza pole widzenia, co powoduje pogorszenie wzroku. Podnoszenie powiek jest niemożliwe, dlatego pacjenci często mimowolnie utrzymują głowę pod kątem, aby widzieć jak najwięcej. Może to prowadzić do dodatkowych objawów, takich jak bóle głowy oraz nadmierne napięcie mięśni. Opadającej powiece towarzyszyć może także zmęczenie oczu, trudności z mruganiem, łzawienie, a nawet zez. W wieku przypadkach powoduje też obniżenie samooceny.

Dlaczego powieki opadają?

Opadanie powieki może być wrodzone lub nabyte. Jeśli zmiana wynika z przyczyn genetycznych, jest to widoczne już w dzieciństwie. Można wtedy dostrzec nadmiar skóry na powiece, co powoduje jej obniżenie. Przyczyn jest jednak o wiele więcej. Obniżenie powieki może być wynikiem uszkodzenia nerwu okoruchowego, zaburzenia funkcji mięśnia dźwigacza powieki górnej lub jego rozcięgna, obrzęk, nowotwór oraz blizny na powiekach górnych. Nie bez znaczenia jest też rola procesu starzenia. Z wiekiem mięśnie tracą swoje napięcie, a skóra traci swoją elastyczność. Dzieje się tak z powodu znacznego zmniejszenia produkcji kolagenu oraz elastyny, które są odpowiedzialne za utrzymanie jędrności. Skóra staje się wiotka, co jest widoczne szczególnie na powiekach, ponieważ skóra tam jest bardzo cienka. 

Sposoby na pozbycie się opadającej powieki

Jak pozbyć się opadającej powieki? Tak naprawdę leczenie nie w każdym przypadku jest wymagane. Sposobów na podniesienie opadającej powieki  jest jednak wiele. W przypadku, gdy schorzenie nie zaburza widzenia doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie kremów ujędrniających lub odpowiedniego makijażu. Doskonałe rezultaty dają także ćwiczenia, tak zwana yoga twarzy oraz kinesiotaping twarzy. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem oraz dającym najlepsze efekty jest operacja powiek. Zabieg plastyki oczu nazywany jest blefaroplastyką. Często jednak pacjenci nie chcą podjąć leczenia chirurgicznego, ponieważ uważają, że jest to fanaberia. W rzeczywistości zabieg może znacznie poprawić ich pole widzenia i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Rodzaj podjętego leczenia jest uzależniony od wielu czynników, przede wszystkim wieku, przyczyny zaburzenia i stopnia opadania. Jeśli występują u Ciebie objawy opadającej powieki, skonsultuj się z lekarzem, który określi stan tworzącego się fałdu skóry. Następnie na tej podstawie przedstawi najlepsze możliwości leczenia i radzenia sobie z niekomfortowymi objawami.

Ćwiczenia na opadające powieki

Walkę z opadającą powieką warto zacząć od odpowiednich ćwiczeń na opadające powieki. Prawidłowo i systematycznie wykonywany masaż przez kilka minut dziennie znacznie poprawi kondycję i jędrność Twojej skóry. Jej uelastycznienie przyczyni się do wzrostu napięcia, dzięki czemu skóra powiek nie będzie wiotko opadać. Joga twarzy polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów dłoni w okolicy oka w celu pobudzenia mięśni i ujędrnienia skóry. 

W celu wykonania ćwiczenia unieś dwa palce tuż poniżej brwi i mocno kieruj się nimi w kierunku zewnętrznej części oka, jednocześnie zaciskając powieki. Innym dającym świetne efekty ćwiczeniem na opadające powieki jest naprzemienne ich zaciskanie oraz szerokie otwieranie w taki sposób, aby nie marszczyć przy tym czoła. Podczas kolejnego zadania ułóż palec wskazujący na zamkniętej powiece, delikatnie dociśnij i w tym samym czasie próbuj zamykać oraz otwierać oczy. Wszystkie ćwiczenia warto wykonywać około dziesięciu razy. Pamiętaj, że najważniejsza w yodze twarzy jest systematyczność, dlatego tylko codzienne wykonywanie treningu przyniesie Ci porządane efekty.

Taping Twarzy 

taping twarzy na opadającą powiekę

Kolejną doskonałą metodą radzenia sobie z opadającą powieką jest taping twarzy. Metoda ta polega na naklejaniu na twarz specjalistycznych taśm kinezjologicznych. Wykonanie tego w odpowiedni sposób może przyczynić się do regulacji napięcia mięśniowego, poprawy jędrności skóry oraz redukcji opuchlizny. Po naklejeniu, tejpy na twarzy powodują uniesienie skóry powiek i efekt „otwarcia oka”. Jednak oddziałują nie tylko na nią, ale również na mięśnie, powięź, a także układ krwionośny i limfatyczny. Facetaping w ten sposób przyczynia się do poprawy ukrwienia, a dzięki temu – lepszą kondycję skóry. 

W celu wykonania tejpowania twarzy naklej fragment taśmy poniżej linii brwi w części środkowej. Następnie naciągnij ją do góry, podnosząc w ten sposób powiekę, i naklej tapy na twarz powyżej brwi. Naklejanie taśmy do tapingu wymaga wprawy, jednak przynosi zaskakujące efekty. Warto uzupełnić go o wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na opadające powieki. Obie metody wspólnie, jeśli wykonywane są precyzyjnie i systematycznie, przyczyniają się do znacznego uniesienia skóry.

Makijaż

Kolejną metodą radzenia sobie z opadającą powieką jest odpowiednio wykonany makijaż. Rozwiązanie to

makijaż na opadającą powiekę

jest szczególnie korzystne w przypadku, gdy defekt jest niewielki, nie powoduje zaburzenia widzenia, a jedynie wizualnie niekorzystny efekt. Jest to również dobry sposób na podnoszenie powiek w sytuacji, gdy istnieją pewne przeciwskazania do wykonania plastyki powiek. Makijaż jest w stanie znacznie zminimalizować wizualnie problem przymkniętego oka. Jego celem jest odpowiednie rozjaśnienie, optyczne uniesienie powiek i otwarcie oka. 

W trakcie wykonywania makijażu należy przestrzegać kilku zasad, które przyczynią się do poprawy wyglądu. Znaczenie ma przede wszystkim odpowiedni dobór kolorów. Umieść je na powiece w taki sposób, aby najjaśniejsza barwa znajdowała się w pobliżu wewnętrznego kącika oka, przechodząc w nieco ciemniejszą w części środkowej. Kolor najciemniejszy powinien być wykorzystany w pobliżu zewnętrznego kącika. Warto również nanieść rozświetlacz lub jasny cień tuż pod łukiem brwiowym. Taki gradient barw powoduje wizualne powiększenie i rozświetlenie oka. Jeśli chcesz wykonać kreskę, użyj eylinera. Aby wizualnie unieść powiekę, przy zewnętrznym kąciku oka skieruj ją ku górze. Warto zadbać także o rzęsy. Powinny być mocno zaznaczone, długie i podkręcone, na przykład przy pomocy zalotki. Świetnie sprawdzają się także sztuczne rzęsy. W ten sposób oko wydaje się znacznie większe, a powieka uniesiona.

Kremy

krem na opadającą powiekę

Istotną rolę w korekcji opadającej powieki odgrywa także stosowanie odpowiednich kremów do twarzy. Powinny być one dostosowane do wieku oraz kondycji skóry indywidualnie, dzięki czemu efekty będą znacznie lepsze. Ważne jest, aby krem miał działanie nawilżające, dzięki czemu w większym stopniu przyczyni się do ujędrnienia skóry powiek. Sposób aplikacji balsamu również ma znaczenie. Nakładanie należy rozpocząć od strony wewnętrznego kącika oka, następnie kierować się w stronę zewnętrzną i do góry. Aplikację warto połączyć z delikatnym masażem okolicy oka lub z ćwiczeniami na opadające powieki. Dzięki temu balsam zostanie lepiej wchłonięty, krew i limfa pobudzone do pracy, a mięśnie bardziej napięte. Codzienna aplikacja kremu rano i wieczorem połączona z masażem znacznie przyczyni się do nawilżenia i ujędrnienia powieki.

Plastyka powiek

Plastyka powiek to zabieg nazywany także blefaroplastyką powiek, polega na usunięciu nadmiaru skóry

Plastyka powiek - czym jest?

oraz tkanki tłuszczowej powiek. Dzięki temu w znacznym stopniu koryguje nadmierną wiotkość skóry, przywraca prawidłowe napięcie mięśniowe i optycznie powiększa oko. Usunięcie nadmiaru skóry w wyniku plastyki powiek górnych sprawia, że są one podniesione, a skóra ujędrniona, co przywraca młody wygląd oczu i całej twarzy. Co ważne, blefaroplastyka powiek górnych przyczynia się do poszerzenia szpary powiekowej, a dzięki temu zwiększenia pola widzenia i komfortu życia. 

Korekta powiek jest zabiegiem mało inwazyjnym. Może zostać wykonany w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent musi pozostać w szpitalu na obserwację przez kilka dni. Zdecydowanie najczęściej w przypadku korekty powiek górnych wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu możliwe jest wyjście do domu już tego samego dnia po wykonanym zabiegu. Operacja trwa od 60 do 90 minut. Dokładnie w ten sposób zabieg wykonywany jest w Visum Clinic w ramach tak zwanej chirurgii oka jednego dnia. W celu usunięcia fragmentu opadającej powieki lekarz specjalista wykonuje jej nacięcie. Następnie wycinana jest odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej oraz nadmiar zwiotczałej skóry. Co ważne, nacięcie wykonywane jest w taki sposób, aby znajdowały się w naturalnych załamaniach powiek. Dzięki temu są one niewidoczne. 

Istnieją dwie podstawowe metody plastyki powiek – tradycyjna oraz laserowa. Operacja klasyczna przebiega z wykorzystaniem skalpela. Laserowa plastyka powiek natomiast wykorzystuje wiązkę lasera. Druga metoda charakteryzuje się znacznie większą precyzją, dzięki temu ilość krwawień jest zredukowana do minimum, a czas rekonwalescencji znacznie się skraca. Jaki zabieg na opadające powieki więc wybrać? Decyzja jest uzależniona od wielu czynników, między innymi ogólnego stanu zdrowia, stopnia nasilenia opadającej powieki, ale także Twoich preferencji. W przypadku obu sposobów efekt utrzymuje się przez długi czas. Rezultaty korekcji powiek zwykle widoczne są przez kolejne 10, a nawet 20 lat. Z czasem niestety w wyniku fizjologicznych procesów starzenia skóra może ponownie wiotczeć.

Dla kogo jest plastyka powiek?

Zabieg plastyki powiek jest mało inwazyjny, szczególnie z wykorzystaniem lasera, dlatego też w większości przypadków może zostać zastosowany. Jest on wskazany w wielu przypadkach, między innymi gdy:

Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska, w trakcie której specjalista oceni wskazania oraz przeciwskazania do plastyki powiek. Jak w każdej operacji chirurgicznej, również w przypadku blefaroplastyki istnieją pewne sytuacje, w których nie jest ona zalecana. Do przeciwskazań należą między innymi:

Gdzie wykonać zabieg plastyki powiek?

Plastyka powiek może zostać wykonana w wielu placówkach medycznych w całej Polsce. Można ją wykonać prywatnie, jednak blefaroplastyka na NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia, również jest możliwa. Zabieg wykonywany jest jednak stosunkowo rzadko, ponieważ wymaga konkretnych wskazań zdrowotnych, takich jak zaburzenie prawidłowego widzenia lub nawracające zapalenia spojówki lub rogówki spowodowane opadającą powieką. Blefaroplastyka na NFZ ze wskazań estetycznych nie jest niestety możliwa. Cena plastyki powiek wykonywanej w prywatnej klinice nie jest jednak wysoka, dlatego zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. Jeśli poszukujesz miejsca, w którym możesz wykonać plastykę powiek w Rzeszowie, zapraszamy do Visum Clinic. Nasza klinika pomaga pacjentom zadbać o wzrok już od 2008 roku. Od tego czasu poprawiliśmy komfort widzenia ponad 30 tysięcy pacjentom nie tylko z Rzeszowa, ale także całej Polski. Zabieg plastyki powiek przeprowadzamy w sposób bezbolesny, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, co przekłada się na doskonałe efekty. Nie czekaj, zapisz się na wizytę kwalifikacyjną już dziś!