W dniu zabiegu

W dniu zabiegu powinno być się zdrowym, czyli wolnym od wszelkiego rodzaju przeziębień czy zmian typu opryszczka, przyczyniających się do osłabienia organizmu, w tym także narządu wzroku.

O czym jeszcze musisz pamiętać w dniu zabiegu:

  • zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  • nie pij kawy, napojów z kofeiną oraz alkoholu
  • spożyj lekki posiłek
  • nie wykonuj makijażu i nie stosuj kosmetyków zapachowych 24 godziny przed zabiegiem (perfumy, dezodoranty, kremy, itp.)
  • nie zakładaj soczewek kontaktowych min. 2-3 tygodnie przed zabiegiem
  • zabierz wygodne ubranie na przebranie
  • zabierz osobę towarzyszącą
  • należy przełożyć termin zabiegu w sytuacji choroby, wystąpienia opryszczki, okresu

Upewnij się, że ktoś odwiezie Cię po zabiegu do domu.

Zorganizuj transport po operacji ponieważ otrzymasz leki rozluźniające, które osłabiają zdolność prowadzenia samochodu. Poza tym widzenie po zabiegu może być za mgłą.

 W dniu zabiegu:

  • powinieneś być wypoczęty i zrelaksowany
  • podamy krople, które znieczulają i jednocześnie unieruchamiają oko (prosimy zaplanować opuszczenie oddziału z osobą towarzyszącą),
  • cały zabieg będzie trwał 15-20 minut, laser w ciągu kilkudziesięciu sekund bezboleśnie zmieni kształt rogówki Twojego oka,
  • po zabiegu założymy na Twoje oko opatrunkowa soczewkę kontaktową (zostanie ściągnięta podczas wizyty kontrolnej)
  • po zabiegu możesz odczuwać pieczenie, łzawienie, jak również uczucie ciała obcego w oku. Staraj się mieć oczy zamknięte, nie zaciskaj powiek i nie trzyj oczu (takie czynności mogą przemieścić założoną soczewkę opatrunkową)
  • po zabiegu lekarz zbada Twoje oko, otrzymasz zalecenia i będziesz mógł pójść do domu.

Całość pobytu w placówce od 1 do 4 godzin.

Należy odpoczywać, jak najwięcej. Przez jakiś czas może występować dyskomfort: zwiększona wrażliwość na światło, łzawienie, swędzenie, uczucie ciała obcego i piasku pod powiekami. Takie dolegliwości związane są z gojeniem się oka po zabiegu.

W początkowej fazie gojenia widzenie będzie zamglone. Ostrość wzroku będzie się stopniowo poprawiała. A odczuwalny dyskomfort można zniwelować, zażywając tabletkę przeciwbólową

Przed zabiegiem pacjentowi zostają podane krople znieczulające.

Stosując AdvanceCustomVue informacje z mapy WaveScan zebrane podczas wizyty kwalifikacyjnej zostały przeniesione do lasera excimerowego.

W metodach standardowych dane korekcji są ręcznie wpisywane do lasera.

Operacja powinna trwać mniej niż 30 minut.

W trakcie zabiegu będziesz leżał na plecach w specjalnym fotelu w sali zabiegowej, gdzie znajdują się 2 lasery. Składają się one na ogromną maszynę: platforma femtosekundowa (która tworzy płatek działaniem lasera) oraz lasera excimerowego (który działa podczas profilowania rogówki).

Obszar wokół oczu zostanie oczyszczony, a do podtrzymania powiek szeroko otwartych zostanie zastosowane narzędzie zwane rozwórką.

W zależności od rodzaju wybranej przez Ciebie i Twojego lekarza metody, należy przygotować rogówkę do kolejnego etapu zabiegu.

Przygotowanie rogówki przed zabiegiem

1.Metody głębokie:

  • Metodą ILasik płatek tworzony w zrębie rogówki jest przez laser femtosekundowy IntraLase.
  • Metodą Lasik płatek tworzony w zrębie rogówki przez mikrokeratom Amadeus (ostrze oscylujące tworzące płatek)

2. Metody powierzchowne:

  • EBK – mechaniczne usunięcie nabłonka za pomocą multi ostrza EpiClear przed działaniem lasera
  • EpiLasik – uformowanie płatka nabłonkowego przy pomocy epikeratomu

Po odpowiednim przygotowaniu rogówki do dalszej pracy. Kiedy Twoje oczy są we właściwej pozycji lekarz rozpocznie pracę lasera. Impuls lasera tworzy tykające dźwięki, w momencie usuwania rogówki, możesz odczuwać zapach podobny do zapachu palonych włosów. Promień lasera sterowany jest komputerowo. Laser excimerowy korzysta z wprowadzonych informacji podczas aplikowania wiązki lasera chłodzącego, zmieniając kształt rogówki, tworząc nową krzywiznę i korygując wadę wzroku. To dzięki tej czynności pacjent odzyskuje optymalną ostrość wzroku.

W przypadku metod ILasik, Lasik, Presby Lasik, EpiLasik wytworzony płatek po działaniu lasera wraca idealnie na swoje miejsce.

W metodzie EBK usunięty nabłonek w ciągu 3 dni w pełni regeneruje się.

Po zabiegu lekarz założy na Twoje oko opatrunkową soczewkę kontaktową.

Procedura samego zabiegu trwa kilkanaście minut. Pacjent może po nim odczuwać pieczenie oczu podobne do łzawienia podczas krojenia cebuli, ale nieprzyjemne uczucie szybko mija.

Po zabiegu prosimy o korzystanie z żelowej maseczki, stosując zimne okłady. Jest to szczególnie ważne dla Ciebie ponieważ, zapobiega ona tarciu oczu i nacisku ciśnienia na oczy podczas snu, tym samym chroni przed przypadkowym uderzeniem lub potrąceniem zanim płatek nie zrośnie się.

W dniu zabiegu prosimy zabrać ze sobą odzież na przebaranie, kapcie oraz okulary przeciwsłoneczne.

PAMIĘTAJ

Bardzo ważna jest dobra współpraca między Tobą, a zespołem operującym.
W czasie zabiegu musisz jak najlepiej wykonywać zalecenia lekarza, przez cały czas śledzić zielone światełko fiksacyjne lasera. Podczas zabiegu lekarz ma pełną kontrolę nad laserem.

Po zabiegu Pacjent otrzymuje komplet informacyjny dotyczący przeprowadzonego zabiegu z planem aplikowania kropli do oczu wraz z wyznaczanym terminem wizyt kontrolnych – ich częstotliwość uzależniona jest od metody, jaką zabieg został wykonany.