Cross-Linking

Skuteczna metoda w leczeniu stożka rogówki.

zabieg cross linking

Stożek rogówki to choroba charakteryzująca się stopniowym ścieńczeniem i uwypukleniem zewnętrznej i przeziernej części oka. Najczęściej do jego rozwoju dochodzi w wieku dojrzewania. Dalsza progresja stożka rogówki sprawia, że ostrość wzroku ulega systematycznemu pogorszeniu. Cross linking stanowi przełom w leczeniu tej patologii. Dzięki metodzie cross linking możliwe stało się zahamowanie progresji stożka rogówki i uchronienie pacjenta przed koniecznością przeszczepienia rogówki w przyszłości. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega ta nowatorska metoda leczenia stożka rogówki, kto może z niej korzystać oraz jak wygląda rekonwalescencja czytaj dalej!

Czym jest Cross linking?

Cross linking (CXL), czyli zabieg sieciowania włókien kolagenowych rogówki, to nowoczesna metoda leczenia stożka rogówki – schorzenia zaliczanego do grona najczęściej występujących niezapalnych chorób rozstrzeniowych, inaczej ektazji rogówki. Celem zabiegu cross linking jest wzmocnienie struktury rogówki, poprzez powstanie nowych wiązań pomiędzy włóknami kolagenowymi tworzącymi tę zewnętrzną i przezierną część gałki ocznej. Dzięki czemu ryzyko dalszej progresji stożka rogówki zostaje zmniejszone. Cała procedura cechuje się bardzo małą inwazyjnością oraz doskonałymi efektami. Zabieg Cross linking został po raz pierwszy przeprowadzony w 1998 r. w Dreźnie. Od tego czasu wskazania do jego wykonania są systematycznie rozszerzane. Obecnie sieciowanie włókien kolagenowych rogówki jest wykorzystywane nie tylko w leczeniu stożka rogówki, ale również w terapii wielu innych schorzeń tej części gałki ocznej m.in. w leczeniu keratopatii pęcherzowej, pooperacyjnego ścieńczenia, infekcyjnych owrzodzeń, czy też dystrofii siateczkowej rogówki.

stożek rogówki

Cross linking jest złotym standardem postępowania zabiegowego pozwalającego na zahamowanie dalszej progresji stożka rogówki. Patologia ta stanowi również najczęstsze wskazanie do jego przeprowadzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przyczyn, objawów oraz innych sposobów leczenia stożka rogówki koniecznie przeczytaj artykuł – Stożek rogówki – objawy, leczenie i diagnoza.

Kto się kwalifikuje do zabiegu Cross linking?

Jeśli został u Ciebie rozpoznany stożek rogówki, lekarz okulista po przeprowadzeniu szczegółowych badań diagnostycznych poinformuje Cię o dostępnych sposobach leczenia tego schorzenia. Jednym z nich jest zabieg Cross linking. Wskazaniem do jego wykonania jest ulegający progresji stożek rogówki w stadium zaawansowania I-III według klasyfikacji Amslera i Krumeicha. Wczesne wykrycie i leczenie tego schorzenia pozwala na zahamowanie jego progresji i poprawę ostrości wzroku. Może również uchronić przed koniecznością przeszczepienia rogówki w przyszłości.

Metoda sieciowania włókien kolagenowych rogówki charakteryzuje się wieloma zaletami. Możliwość wielokrotnego wykonania zabiegu, mała inwazyjność, wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo, a także krótki okres rekonwalescencji, to tylko niektóre z nich. Jeśli to konieczne, w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów, Cross linking można połączyć z innymi procedurami zabiegowymi np. wszczepieniem pierścienia śródrogówkowego niwelującego wadę wzroku spowodowaną przez stożkowatość rogówki. Lekarz okulista może również zaproponować przeprowadzenie sieciowania włókien kolagenowych w przypadku innych chorób roztrzeniowych rogówki oraz nawracającego stożka rogówki po przeszczepie rogówki.

Cross linking – przeciwwskazania 

Celem badań diagnostycznych jest również wykluczenie obecności schorzeń będących przeciwwskazaniami do zabiegu Cross linking. Jeśli Twoja rogówka jest zbyt cienka, albo cierpisz na schorzenia utrudniające jej prawidłowe gojenie się, nasz Specjalista zaproponuje Ci inne alternatywne sposoby terapii. Leczenie stożka rogówki metodą sieciowania włókien kolagenowych jest również przeciwwskazane w przypadku opryszczkowego zapalenia rogówki oraz ciąży.

Przed zabiegiem – jak należy się przygotować do cross-linking?

Obok właściwej kwalifikacji do zabiegu Cross linking, jego pełen sukces jest również zależny od prawidłowego przygotowania pacjenta. W trakcie wizyty lekarz okulista podzieli się z Tobą szczegółowymi informacjami dotyczącymi okresu przedoperacyjnego. Ścisłe postępowanie  według jego wytycznych nie tylko niweluje ryzyko rozwoju powikłań pozabiegowych, ale także sprawia, że efekty Cross linking będą lepsze.

Na 2-3 tygodnie przed zabiegiem sieciowania włókien kolagenowych rogówki musisz zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, również soczewek twardych stosowanych w leczeniu stożka rogówki. W tym czasie możesz korzystać z okularów korygujących Twoją wadę wzroku. Jeśli na co dzień suplementujesz witaminę C, na tydzień przed Cross linking powinieneś z niej zrezygnować.

soczewki kontaktowe

W dniu zabiegu nie możesz być przeziębiony ani przyjmować leków o działaniu przeciwzapalnym. Z tego powodu, jeśli zostaniesz zakwalifikowany do leczenia stożka rogówki metodą Cross linking, zadbaj o ogólny stan swojego zdrowia. Unikaj kontaktu z osobami przejawiającymi jakiekolwiek symptomy infekcji dróg oddechowych i zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa oraz owoce. Pamiętaj o zgłoszeniu wszystkich niepokojących Cię objawów lekarzowi okuliście, który w razie konieczności ustali nowy termin zabiegu.

W trakcie wizyty kwalifikacyjnej, nasz Specjalista przepisze Ci specjalne krople o działaniu przeciwbakteryjnym – Oftaquix. Będziesz zobowiązany do ich zastosowania na 2 dni przed planowaną datą zabiegu. Operacja metodą Cross linking wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym. Bezpośrednio po niej będziesz mógł udać się do domu. Ze względu na to, że ostrość widzenia po zabiegu może być zaburzona, nie będziesz mógł prowadzić samochodu. Upewnij się, że po zabiegu ktoś odwiezie Cię do domu.

Przebieg zabiegu – na czym polega?

Zabieg Cross linking jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pozostaniesz przytomny, ale w jego trakcie i po jego zakończeniu nie będziesz odczuwał ból. Przed zabiegiem otrzymasz leki przeciwbólowe i znieczulające. Zostaną one podane do operowanego oka w postaci kropli.

Po uzyskaniu satysfakcjonującego poziomu znieczulenia, lekarza zdejmie nabłonek, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę rogówki i poda do oka substancję fotouczulającą – ryboflawinę (witaminę B2). Następnie przedni odcinek gałki ocznej zostanie naświetlony za pomocą lasera emitującego promieniowanie UVA. Celem zabiegu jest stymulacja tkanki rogówkowej do tworzenia się nowych połączeń kolagenowych. Podana, przed naświetlaniem ryboflawina, sprawia, że ten proces jest dużo efektywniejszy. Dodatkowo jej zadaniem jest ochrona głębiej położonych części gałki ocznej – soczewki oraz siatkówki, przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA. Pod koniec na operowane oko zostanie założona specjalna soczewka ochronna pełniąca funkcję opatrunku. Cały zabieg trwa około 60 minut, a łącznie z przygotowaniem 3 h.

Przeznabłonkowy Cross linking stanowi alternatywę dla opisanej powyżej metody klasycznej. W odróżnieniu od niej, w początkowym etapie operacji wierzchnia warstwa rogówki nie zostaje ściągnięta. Ta metoda jest w szczególności zalecana osobą z cienką rogówką o grubości poniżej 400 µm. W naszej klinice okulistycznej w Rzeszowie  przeprowadzamy obydwa zabiegi. Podczas wizyty kwalifikacyjnej, jeden z naszych Specjalistów dokona dokładnych pomiarów wszystkich niezbędnych parametrów rogówkowych i na tej podstawie zaproponuje najlepszą dla Ciebie technikę zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu cross linking

Po zabiegu Cross linking otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu dalszego postępowania. Ich ścisłe przestrzeganie jest niezwykle istotne w osiągnięciu pełnego efektu operacji. Do czasu pierwszej wizyty kontrolnej stosuj wszystkie leki zalecone przez lekarza okulistę kwalifikującego Cię do zabiegu. Podczas niej, leczenie może zostać zmodyfikowane. Zazwyczaj stosowanie leków zalecane jest przez okres pierwszego miesiąca po zabiegu Cross linking. Rekonwalescencja powinna stanowić szczególny czas, w którym zadbasz o zdrowie swoich oczu. W tym okresie unikaj:

  • pocierania oczu,
  • stosowania kosmetyków w okolice oczu,
  • kurzu i dymu,
  • nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
  • wizyt na saunie, basenie i solarium.

Wychodząc na dwór zakładaj okulary przeciwsłoneczne posiadające filtr UVA i UVB. Ich zadaniem jest ochrona nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed dostaniem się do oczu zanieczyszczeń. W okresie pierwszych kilku dni operowane oko może pobolewać i być nadwrażliwe na światło. To typowe objawy, które szybko przemijają.

Pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu Cross linking odbywa się po upływie 3 do 5 dni. W trakcie niej lekarz okulista, nie tylko zmodyfikuje Twoje leczenie, ale również ściągnie soczewkę opatrunkową i podzieli się z Tobą szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi dalszego postępowania. Ze względu na to, że Twoja ostrość wzroku może jeszcze nie powrócić do normy, poproś kogoś o podwiezienie Cię do kliniki.

Zabieg Cross linking nie spłaszcza powstałego już stożka rogówki, dlatego po operacji nadal powinieneś/-aś nosić twarde soczewki kontaktowe. Jednak nie wolno ich zakładać bezpośrednio po zabiegu, a dopiero po upływie co najmniej 4 tygodni. Nowe soczewki kontaktowe powinny zostać dobrane nie wcześniej niż 3 do 6 miesięcy od korekcji stożkowatości rogówki metodą Cross linking.

Ile zwolnienia?

Czas trwania zwolnienia lekarskiego po zabiegu Cross linking jest ustalony indywidualnie dla każdego pacjenta. Wiele zależy od warunków Twojej pracy, samopoczucia oraz przebiegu rekonwalescencji. Zazwyczaj lekarz prowadzący wypisuje zwolnienie na okres pierwszych kilku dni po operacji, do czasu wizyty kontrolnej. Jeśli uzna to za konieczne, może wówczas je wydłużyć.

Efekty po zabiegu cross linking

Pierwsze zauważalne efekty Cross linking są widoczne już po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Na osiągnięcie ostatecznego rezultatu operacji trzeba czekać kilka miesięcy. W tym czasie, pod wpływem tworzących się nowych wiązań pomiędzy włóknami kolagenowymi, rogówka nabiera większej sztywności i odporności. U większości pacjentów następuje spowolnienie, zahamowanie, a nawet regresja stożka rogówki. Skutkiem czego jest zmniejszenie nasilenia, a nawet całkowite ustąpienie towarzyszących mu objawów, takich jak rozmywanie się oglądanego obrazu, podrażnienie oczu, czy też nadwrażliwość na światło. Ostrość wzroku staje się dużo lepsza. Zabieg Cross linking to procedura, która może uchronić przed koniecznością przeszczepienia rogówki w przyszłości.

visum clinic

Na jak długo?

Pozytywne efekty zabiegu Cross linking, w postaci wzrostu sztywności i odporności rogówki mogą utrzymywać się przez całe życie. Jednak nie zawsze tak jest. Z tego powodu po operacji nadal należy zgłaszać się na regularne kontrole okulistyczne. Progresja stożka rogówki po kilku latach od zabiegu Cross linking nie świadczy o jego niepowodzeniu. Należy pamiętać o tym, że sieciowanie włókien kolagenowych rogówki to metoda mająca za zadanie zahamowanie pogłębiania się tej patologii, a nie jej całkowite wyleczenie. Jeśli lekarz okulista uzna to za wskazane, może zaproponować ponowne przeprowadzenie zabiegu Cross linking.

Gdzie wykonać Cross linking?

Nasza klinika to jedyna placówka na Podkarpaciu oraz jedna z trzech w Polsce wykonująca zabieg Cross linking. Obecnie nie jest on refundowany, możesz go wykonać jedynie prywatnie. Koszt zabiegu jednego oka w naszej klinice okulistycznej w Rzeszowie wynosi 2400 zł. Badanie kontrolne do miesiąca od zabiegu jest bezpłatne. Do całkowitych kosztów należy również doliczyć cenę wizyty kwalifikacyjnej (300 zł) oraz badań okulistycznych po upływie miesiąca od zabiegu (200 zł). W trosce o zdrowie naszych pacjentów oferujemy również możliwość płatności ratalnej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Jeśli poszukujesz kliniki oferującej najnowsze metody leczenia stożka rogówki, już dzisiaj umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów. W Visum Clinic prowadzimy kompleksowe leczenie pacjentów ze stożkiem rogówki, opierając swoje działanie na wieloletnim doświadczeniu i ciągłym pogłębianiu wiedzy. Duże grono zadowolonych pacjentów to nasza najlepsza reklama.