Ortokorekcja

Ortokorekcja – niechirurgiczna metoda korekcji wad wzroku

Co to jest ortokorekcja?

Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korygowania krótkowzroczności, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK. Krótkowzroczność korygowana jest spłaszczeniem rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. Korekcja odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez okularów  czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Zaletą metody jest jej odwracalność, a zmiany jakie zachodzą w rogówce są czasowe.

Dla kogo ortokorekcja ?

Metoda przeznaczona jest dla osób dorosłych i dzieci chętnych do współpracy, których krótkowzroczność nie przekracza – 5 dioptrii. Przy większej wadzie, zakres korekcji może być niepełny, co czasem wiąże się z koniecznością noszenia okularów, celem ewentualnego dokorygowania pozostałej wady wzroku.

Ortokorekcję poleca się przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, u których metoda ta hamuje lub spowalnia postęp wady wzroku. Jak również dla reprezentantów grup zawodowych, u których dobry wzrok bez użycia okularów i soczewek kontaktowych jest koniecznością: sportowców, osób pracujących w zapylonych, zadymionych  lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak długo w ciągu dnia utrzymuje się efekt dobrego widzenia?

Mechanizm działania soczewek polega na delikatnym ucisku centralnej części rogówki, co powoduje jej spłaszczenie i zogniskowanie obrazu na siatkówce. Soczewki zakłada się na noc, na co najmniej sześć godzin. U większości pacjentów, dobre widzenie utrzymuje się wówczas przez cały dzień. W niektórych przypadkach, może być ono nieco gorsze w późnych godzinach wieczornych.

Jak przygotować się do badania kwalifikacyjnego?

Na kilka dni przed badaniem kwalifikacyjnym pacjent powinien zrezygnować z korekcji soczewkami kontaktowymi. Miękkie soczewki należy zdjąć 2 – 3 dni wcześniej, soczewki twarde 1-2 tygodnie przed badaniem.

Jak wygląda dobór soczewek ortokorekcyjnych?

Dobór soczewek ortokorekcyjnych rozpoczynamy  od badania kwalifikacyjnego. W tym czasie lekarz przeprowadza dokładną diagnostykę. Przy doborze soczewki należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość wady wzroku, ważna jest geometria rogówki oraz inne parametry zmiany jej kształtu od centrum ku obwodowi. W zależności od potrzeb konkretnego oka, soczewki ortokorekcyjne wykonuje się na zamówienie, indywidualnie dla każdego pacjenta.
Jakie są przeciwskazania do ortokorekcji ?

Metoda ortokorekcji niewskazana jest dla osób chorujących na:

  • zespół suchego oka
  • stany zapalne oka i powiek
  • cukrzycę
  • stożek rogówki
  • zaćmę
  • jaskrę
  • odwarstwienie siatkówki

Czy ortosoczewkę można nosić tylko na jednym oku?

Zdarza się, że wada wzroku występuje tylko na jednym oku i wówczas pacjent zakłada na noc jedną soczewkę. Nie ma żadnego problemu, by ortosoczewkę zamówić tylko na jedno oko.

Jak często wymieniać ortosoczewki?

W przypadku braku postępu wady wzroku oraz odpowiedniej pielęgnacji soczewek, mogą one służyć nawet do 2 lat. Jednakże wizyty kontrolne są konieczne raz na 6 miesięcy.