Lublin

Lublin to miasto położone we wschodniej Polsce, stolica województwa lubelskiego oraz główny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Funkcjonuje jako miasto na prawach powiatu. Zamieszkałe przez 340 tysięcy mieszkańców. Jego powierzchnia wynosi 147 km2. Lublin otrzymał prawa miejskie w 1317 roku. Jest położony na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą.

Lublin to miasto kojarzone głównie z motoryzacją. To tutaj produkowane były samochody marki FSO Żuk i FSO Lublin. Aktualnie wytwarza się tutaj ciągniki marki Ursus oraz chińskie pick-upy marki ZX Grand Tiger. Inne prężnie działające branże przemysłowe w mieście to przemysł: farmaceutyczny, chemiczny i spożywczy. Swoje siedziby ma tutaj wiele znanych firm. Należą do nich: Sipma (producent rolniczy), Pol-Skone (producent drzwi), Lubella (wytwórnia płatków kukurydzianych i makaronów), Solidarność (producent słodyczy) i Herbapol, który odpowiedzialny jest za produkcję preparatów ziołowych. Ponadto, działają tutaj dwa duże przedsiębiorstwa farmaceutyczne: Biomed i Polfa Lublin, a także jeden z największych w Polsce browarów – Perła.

Lublin to miasto chętnie odwiedzane przez turystów. Główne atrakcje turystyczne o wartości historycznej zgrupowane są w okolicach Starego Miasta i Śródmieścia. Do największych zabytków Lublina należy zaliczyć: Bramę Krakowską, Zamek Lubelski, Wieżę Trynitarską, Kaplice św. Trójcy, Plac Litewski i Plac Po Farze. W mieście działa także kilkanaście różnego rodzaju muzeów. Możemy się też wybrać do Teatru Muzycznego czy Filharmonii Lubelskiej.

W Lublinie funkcjonują 4 szpitale wojewódzkie: wojewódzki szpital specjalistyczny, szpital im. J. Bożego, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i szpital neuropsychiatryczny. Znajdziemy tu też szpitale rządowe: szpital MSWiA, Instytut Medycyny Wsi oraz szpital kolejowy. Inne działające placówki to klinika dziecięca oraz klinika wojskowa.

Lublin to miasto bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju. Przez miejscowość przechodzą 3 drogi krajowe i międzynarodowe: S12 (Piotrków Trybunalski-Dorohusk), S17 (Warszawa-Kijów) i S19 (Białystok-Rzeszów). Ponadto, swój bieg zaczyna tutaj 5 innych tras: DK 82, DW 809, DW 822, DW 830 i DW 835. Lublin to także ważny węzeł kolejowy. Przez miasto biegnie linia kolejowa łącząca Warszawę z Kijowem. Co więcej, z miasta wybiegają dwie inne linie: w kierunku północnym (Łuków) oraz w kierunku południowym (Kraśnik). Należy też nadmienić, iż Lublin ma połączenia kolejowe z większością miast w Polsce, a także z Odessą i Kijowem. W obrębie miasta działa 6 stacji kolejowych. Nieopodal Lublina, w Świdniku, funkcjonuje port lotniczy Lublin. Działają tu także 3 lotniska sanitarne dla śmigłowców ratunkowych.