Kraków

Kraków to miasto leżące w północnej części województwa małopolskiego nad brzegiem Wisły, siedziba władz tegoż województwa. Kraków funkcjonuję jako miasto na prawach powiatu. Liczy sobie niespełna 767 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchni wynosi 326,85 km2. Kraków otrzymał prawa miejskie w 1257 roku. Jest to bardzo ważne miasto Polski z historycznego punktu widzenia. Dawna stolica kraju, miasto koronacyjne, a także nekropolia królów polskich. Jest to także największe i najważniejsze miasto historycznej Małopolski.

Kraków to centralny ośrodek aglomeracji krakowskiej. Tutaj swoje siedziby ma wiele instytucji i organizacji, takich jak: Narodowe Centrum Nauki, Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, Polska Akademia Umiejętności, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Siły Specjalne RP, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO i Polski Związek Narciarski. Ponadto, w mieście funkcjonują placówki kulturalne o znaczeniu narodowym. Należą do nich: Archiwum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, Instytut Książki, Narodowy Stary Teatr i Muzeum Narodowe.

Według wielu raportów, miasto to jest świetnym miejscem  do lokowania centrów usług dla biznesu. Jest to także największy w kraju ośrodek outsourcingu. W mieście i okolicy prężnie działa około 80 firm oferujących obsługę procesów biznesowych i IT. Do zakresu ich działań należy obsługa: księgowa, podatkowa i informatyczna a także finansowa tego samego koncernu lub wielu przedsiębiorstw. Firmy które funkcjonują w  Krakowie bądź okolicy to m. in.:  Capgemini, BNP Paribas, Lufthansa, Shell, State Street Service, ABB, Google, Motorola, Comarch, Delphi. W jednym z raportów, Kraków zajął pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej jako miasto atrakcyjne do lokalizacji firm BPO.  Miasto to jest bardzo cenione przez inwestorów za atrakcyjność i dojrzałość, a to sprawia że chętnie lokują oni tutaj swoje firmy działające w zakresie usług finansowo-księgowych.

Kraków to także bardzo ważny ośrodek turystyczny, odwiedzany corocznie przez miliony turystów z Polski i zagranicy. Nic dziwnego, wszakże jest to miasto bardzo bogate w zabytki. Do najważniejszych z nich należą: Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Kazimierz, Kolegiata św. Anny i Kopiec Kościuszki. Ponadto, oferta turystyczna poszerzona jest o inne atrakcje, takie jak: liczne teatry, muzea, biblioteki, kina i różne doroczne krakowskie festiwale i imprezy. Turyści, którzy chcą poznać historię Krakowa, mogą wybrać się na jedną z 18 tras turystycznych wiodących przez miasto.

W Krakowie funkcjonuje około 20 różnych placówek medycznych. Większość z nich to ośrodki publiczne. Należą do nich: Narodowe Centrum Terapii Hadronowej, Centrum Onkologii Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Szpital Uniwersytecki (podzielony na kilkanaście klinik), Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wojewódzki Szpital Okulistyczny, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla, Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza, Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego, Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego, Krakowskie Centrum Rehabilitacji, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką im. M. Garlickiego, Szpital MSWiA, Szpital Zakonu Bonifratów św. J. Grandego. Pozostałe szpitale, czyli Szpital św. Rafała, Szpital Położniczo-Ginekologiczny im. R. Czerwiakowskiego i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, to placówki niepubliczne.

Kraków to bardzo ważny węzeł transportowy. Przez miejscowość biegnie 7 dróg krajowych: DK 4, DK 7, DK 44, DK 52, DK 75, DK 79 i DK 94, a także 3 drogi wojewódzkie: DW 776, DW 780 i DW 794. Na południe od miasta wiję się autostrada A4. Z kolei na wschód od Krakowa przebiega droga ekspresowa S7. W centrum miasta przy ulicy Lubicz znajduje się dworzec Kraków Główny, który zapewnia połączenia z większością miast w Polsce, a także z kilkoma poza granicami naszego kraju. Poza tym, w mieście działa dworzec Kraków Płaszów i kilka innych pomniejszych stacji kolejowych. Ważna częścią miasta jest port lotniczy Kraków-Balice. Jest to drugie co do wielkości lotnisko w Polsce. Obsługuje ono corocznie miliony pasażerów, ma także połączenia ze 100 portami lotniczymi na całym świecie. Co więcej, jest ono skomunikowane z dworcem Kraków Główny, tak więc można bardzo łatwo się na nie dostać. Kolejną istotną rzeczą jeśli chodzi o krakowską komunikację jest oddanie w 2011 roku dwóch lądowisk sanitarnych dla śmigłowców medycznych. Rok później uruchomione zostały kolejne trzy takie stanowiska.