Przygotowanie do zabiegu i jego przebieg

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, przed zabiegiem proszę o udanie się do swojego lekarza rodzinnego po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Stosuje się antybiotyk Oftaquix do obu oczu 2 dni przed zabiegiem.

Dokumentację przygotujemy w momencie Państwa decyzji na zabieg.

OGÓLNY OPIS ZABIEGU WSZCZEPIENIA SOCZEWKI FAKIJNEJ

Jeśli nosicie Państwo soczewki kontaktowe lekarz poinformuje, na jaki okres czasu przed zabiegiem lub też przed badaniem kwalifikacyjnym będziecie Państwo zobowiązani je zdjąć.

Z reguły miękkie soczewki kontaktowe należy zdjąć 2 tygodnie przed zabiegiem, a soczewki twarde na 3-4 tygodnie. Wynika to z faktu, że soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i potrzebny jest pewien okres czasu, aby rogówka przybrała swój pierwotny i stabilny kształt. Przed zabiegiem pacjent otrzyma znieczulenie, aby zabieg nie wiązał się z dolegliwościami bólowymi. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym.

Przed zabiegiem za pomocą odpowiednich leków zostanie zwężona źrenica pacjenta, podane znieczulenie, a lekarz wykona nacięcie w rogówce w celu wprowadzenia soczewki sztucznej. Soczewka zostanie wprowadzona w odpowiednim miejscu w oku przez operatora. W soczewkach niezwijalnych zakładane są szwy, które zostają usunięte po wygojeniu oka. W przypadku soczewki zwijalnej
w związku z zastosowaniem małego nacięcia, nie ma konieczności zakładania szwów.Po zabiegu czasami zakłada się ochronną osłonkę na oko. W 1 dobie po zabiegu konieczna jest kontrola okulistyczna. wizyty kontrolne zostaną wyznaczone w oparciu o aktualny stan operowanego oka. Najczęściej pewną poprawę widzenia pacjent zauważa już w 1 dobie po zabiegu, ale pełna poprawa i stabilizacja widzenia zajmuje zwykle kilka tygodni. Pacjent może zwykle wrócić do codziennych zajęć na kilka dni po zabiegu. Podczas zabiegu operowane jest tylko jedno oko, na zabieg na drugim oku należy odczekać minimum ok.4 tygodnie, o najdogodniejszym terminie zdecyduje lekarz, obserwując proces gojenia 1-go operowanego oka.